Uventet julegave til borgerforeningen i Thorsø
Meny-købmand donerer penge til julebelysning
Thorsø En stor juleappelsin er dumpet ned i Thorsø Håndværker og Borgerforenings turban.
Købmand Svend Aage Laursen, Meny i Thorsø, har netop doneret 25.000 kr. til foreningen. Pengene er øremærket til julebelysning i Thorsø.
"Vi er utroligt glade for gaven fra købmanden. Vi har længe arbejdet med at udvide julebelysningen i Thorsø. De første tiltag er i gang, og vi har flere planer. Imidlertid er det dyrt at etablere noget, der samtidig er af en kvalitet, så det kan bruges i længere tid," siger formanden for borger-foreningen, Anette Povlsen Hvam, i en pressemeddelelse fra Thorsø Håndværker og borgerforening.
"Vi vil meget gerne være med til at løfte byen. Ikke mindst i disse coronatider er det væsentligt, at vi står sammen. Det vil vi gerne bidrage til med vores donation til borgerforeningen," siger Svend Aage Laursen.
"Foreningens økonomi er ikke til de store projekter, og efter et corona-år, hvor alle de arrangementer, vi plejer at tjene vore penge ved, har været aflyst, falder pengene på et meget tørt sted. 25.000 kr. er virkelig mange penge for borgerforeningen," tilføjer Anette Povlsen Hvam.
Hun fortæller, at der i borgerforeningen overordnet er en plan om at lave forskellige former for belysning i Thorsø, - primært til jul, men også mere permanente lysinstallationer. Det er et arbejde, der nu får mere luft under vingerne.
"Vi har manglet julebelysning i Thorsø, og vi håber, vi kan sætte gang i en udvikling ved at støtte borgerforeningens arbejde," siger Svend Aage Laursen.
Borgerforeningens bestyrelse intensiverer nu arbejdet med julebelysning, så Meny-købmandens store julegave kommer til at lyse op i Thorsø næste år.
gs