Fortsæt til indhold

Mægler har vokseværk og får ny udsigt

EDC Erhverv Poul Erik Bech i Aarhus flytter fra Fredens Torv til Rådhuspladsen

Samfund
Arkiv

Efter 23 år på Fredens Torv må EDC Erhverv Poul Erik Bech nu erkende, at lokalerne er blevet for små til antallet af medarbejdere. Derfor flytter den aarhusianske erhvervsmægler i nye lokaler, som ligger lige overfor rådhuset.

Det oplyser EDC Erhverv Poul Erik Bech selv i en pressemeddelelse.

"Vi har i en periode kigget på nye lokaler til vores voksende Aarhus-erhvervsafdeling, og vi er meget tilfredse med, at vi nu har fundet nogle attraktive lokaler, der støtter op om vores vækststrategi. Vi er i øjeblikket 16 medarbejdere i Aarhus, og vi har i de kommende år lagt en ambitiøs vækststrategi, hvor vi lige nu er på udkig efter fire nye medarbejdere, hvoraf vi søger to nye partnere og to erhvervsmæglere," siger grundlægger Poul Erik Bech i pressemeddelelsen og fortsætter:

"Den eller de nye partnere skal tage over efter vores tidligere direktør, Søren Leth Pedersen, der efter 18 år stoppede ved årsskiftet for at blive selvstændig inden for ejendomsfondsbranchen. Vi glæder os således til at få vores nye team på plads, så vi kan fortsætte udviklingen."

Lokalerne på Fredens Torv er netop sat til udlejning, og erhvervsmægleren flytter senest 1. maj ind i de nye og større lokaler på Rådhuspladsen 3 overfor rådhuset, fremgår det af pressemeddelelsen.

jwh