ALDI i Hornslet lukker definitivt 26. januar
ALDI lukker 59 butikker i starten af 2023. Heriblandt butikken på Banevej 3 i Hornslet. Samtidig forhandler ALDI Danmark om salg af 15 butikker, dog ikke butikken i Hornslet.
Efter jule- og nytårshandlen vil ALDI i januar og februar 2023 lukke 59 butikker, som kæden ikke forventer at finde købere til. ALDI har indledt forhandlinger med andre aktører i dagligvarebranchen om at overtage de resterende 15 butikker.
Blandt de butikker, der lukker definitivt, er ALDI på Banevej 3 i Hornslet, som ifølge en oversigt fra ALDI Danmark lukker 26. januar 2023.
Baggrunden er de tyske ejeres beslutning om at forlade det danske marked og overdrage 114 butikker og 3 logistikcentre til REMA 1000 senere i 2023, når de danske konkurrencemyndigheder ventes at godkende transaktionen.
Aftalen med REMA 1000 sikrer, ifølge ALDI Danmark, ansættelse til omkring 1.600 af ca. 2.800 medarbejdere, mens salg af de resterende butikker potentielt kan sikre ansættelse for op til 180 medarbejdere.
Lukningen af de 59 butikker i januar-februar ventes at medføre afskedigelse af 625 medarbejdere.
Der er interesse fra andre aktører i at overtage kædens resterende 15 butikker. Eventuelle handler skal ligesom aftalen med REMA 1000 godkendes af konkurrencemyndighederne, oplyser ALDI Danmark i en pressemeddelelse.