Fortsæt til indhold

Kasper håber at inspirere andre unge til at male

For et år siden begyndte Kasper Friis Sinnet at lave malerier. Det har givet ham masser af selvtillid ovenpå lidt for mange nederlag. Snart udstiller han i kulturhus.

Samfund

Han var sådan set ikke klar over, at han havde interesse for kunst, eller at han faktisk kunne finde ud af at lave det. Men for et års tid siden blev Kasper Friis Sinnet, som i dag er 14 år, introduceret til det her med maling og lærred på Kanonskolen i Hadbjerg.

Interessen var vakt lige fra starten, for det var sjovt at eksperimentere med forskellige teknikker – og her var faktisk noget, som han var ret god til, og som gav ham succesoplevelser.

Hans skolegang har ellers mest været præget af nederlag, for han er med egne ord »dårlig til at gå skole« og har gået på 10 forskellige skoler. Deroveni kan man lægge hans ordblind, som betyder, at han ikke kan læse.

Male-succesen var derfor kærkommen, og den har betydet meget mere end ”bare” den umiddelbare ros.

»At male giver mig ro, og jeg har fået mere selvtillid. Jeg tror mere på mig selv nu,« fortæller Kasper Friis Sinnet.

Det har smittet af på hans skolearbejde, fortæller Camilla Michelsen begejstret. Hun er skolepædagog på Kanonskolen.

»Kasper siger aldrig nej til noget længere. Han knokler bare på. Det er så fedt at opleve,« siger hun.

Udstiller i kulturhus

Da Kasper efterhånden har fået oparbejdet lidt af et ”lager” af malerier, fik Camilla Michelsen idéen at kontakte Kulturhuset Sløjfen i Hadsten for at høre, om Kasper må udstille dér. Svaret var ja.

Kasper kender egentlig kun Sløjfen, fordi han nogle gange har løbet på løbehjul på banen udenfor, men han sagde »ja, hvorfor ikke« til idéen.

Kasper Friis Sinnet forklarer, at hans malerier er lavet ved at fortynde malingen og hælde forskellige farver i et glas, som sættes på lærredet og løftes. Dernæst løber farverne ud og danner mønstre, mens han vender og drejer lærredet. Det er en legende og overraskende process. Nogle gange dryppes også flydende silikone i for at skabe sjove effekter. Foto: CSJ

Derfor kan man altså fra 13. januar, hvor der er fernisering klokken 11-13, og frem til udgangen af februar opleve Kaspers malerier i Sløjfens foyer.

»Kan du huske, hvad du sagde, da det kom på plads,« spørger Camilla Michelsen, og den unge gut smiler:

»Ja: Kan man sælge malerierne?«

Kasper er i gang med at bygge sin egen computer, så de udstillede malerier er til salg – pengene går til computerdele.

Håber at inspirere

Kanonskolen i Hadbjerg har 47 elever i alderen 12 til 18 år. Alle eleverne bor på døgninstitutioner. Her er de anbragt af alle mulige forskellige årsager, og de har forskellige ting at bøvle med.

På grund af familieproblemer og et til tider stort temperament bor Kasper Friis Sinnet på Fonden Kanonens opholdssted på Sandbyvej lidt uden for Hadsten.

Han glæder sig til, at hans familie dukker op til ferniseringen 13. januar, og han fortæller glad, at hans lillesøster også er begyndt at interessere sig for at male, inspireret af sin storebror.

Faktisk er det præcis derfor, Kasper gerne vil fortælle sin historie:

»Jeg synes, at det vil være fedt, hvis nogen kunne blive inspireret af mine malerier. Måske andre, som ikke har så meget selvtillid. De skal bare kaste sig ud i det,« siger Kasper, som tilføjer, at han til sommer skal besøge sin moster, der er billedkunstlærer – her skal han lære flere teknikker.