VW lader op til elbiler med en rækkevidde på 700 km
Den kendte elektriske MEB-platform, der kendes fra en række modeller i VW-koncernen, får en opgradering, så den maksimale rækkevidde øges og lynladning klares med 200 kW.
Den fagre nye verden af elbiler har bragt nye betegnelser ind i stuerne.
Et af de nye udtryk hedder ”elektrisk platform” og er den bund, som batterier og elmotor hviler på.
Her er blandt andet VW-koncernen, Hyundai/ Kia og Geely, som blandt andet står bag Volvo og Polestar, kommet godt fra land med hver deres egne platforme.
Men udviklingen går med stormskridt, og nu skal VW’s såkaldte MEB-platform have en ordentlig opgradering med betegnelsen MEB Plus, som kan holde den frisk frem til, at der kommer en helt ny platform i 2028.
Sådan lød meldingen, da VW-bossen, Thomas Schäfer, forleden præsenterede koncernens planer ved et storstilet arrangement i Wolfsburg.
Her blev det også markeret, at den faceliftede VW ID. 3 snart starter produktion i Wolfsburg som det tredje sted efter Zwickau og Dresden, hvor modellen skal bygges fra næste år.
»Vores MEB-platform har stadig et betydeligt potentiale. Vores ambition er at tage den til næste niveau. Vi vil lave betydelige investeringer i at fremme denne teknologi. MEB Plus sætter os i en fremragende position for de kommende år, hvor vi får biler med længere rækkevidde og hurtigere opladningshastighed,« lød det fra Thomas Schäfer ifølge en pressemeddelelse fra VW.
Elektrisk Tiguan
Mens ID. 3 kommer til at hvile på den klassiske MEB-platform, vil den næste model være en MEB Plus-bil.
Det ventes at blive en ny SUV, der beskrives som en elektrisk Tiguan og skal bygges i Wolfsburg - angiveligt fra 2026. I den forbindelse sigter VW mod at få udgifterne ned ved at få produceret billigere batterier.
Den nuværende MEB-platform, som kan forlænges eller forkortes som en harmonika, er ellers kommet godt fra land.
Den bærer således en lang række modeller fra VW, Skoda Seat og Audi, hvor VW ID. 3 fra 2019 var den første rigtige volumenmodel.
Ydermere har Ford købt rettighederne og er på vej med sine egne modeller på samme platform, hvor den første kommer i slutningen af 2023.
Men konkurrenter fra blandt andet Hyundai, Tesla og kinesiske SAIC presser sig på, blandt andet hvad angår batteripakker, ladehastighed og pris. Derfor sætter VW nu gang i arbejdet med den nye platform, som egentlig er en nødløsning.
Den oprindelige plan var nemlig at lancere den nye super-platform ”Scalable Systems Platform” (SSP) allerede i 2025. Den skulle debutere i Audis prestigefyldte Artemis-bil, som skulle sætte nye standarder og følges af VW’s Trinity-projekt i 2026, mens den blev rullet ud i de andre modeller frem mod 2030.
Nye udfordringer
Men Trinity-modellen er udskudt til 2028 på grund af softwareproblemer, og det har rykket alle planerne, så udrulningen først vil være fuldbyrdet i 2033. Hvor det sker, er uvist, Thomas Schäfer antyder nemlig, at Trinity-bilen måske skal bygges på en helt ny fabrik i Warmenau uden for Wolfsburg.
På grund af forsinkelsen ser VW’s ledelse sig nødsaget til at give MEB-platformen en ordentlig opgradering med Plus-delen. Det skal bringe bilerne i øjenhøjde med f.eks. Hyundais/ Kia E-GMP-platform med 800-volts-teknologi, der tillader ladehastigheder på 235 kW mod 135-175 kW i den nuværende MEB-platform, der arbejder med 400 volt, lyder meldingerne fra Automotive News.
Her vil MEB Plus kunne klare 175-200 kW, som lige er en tand mere. E-GMP-platformen giver angiveligt også en bedre pladsudnyttelse.
Sidst, men ikke mindst vil man kunne optimere rækkevidden med MEB Plus, så den i VW-regi stiger fra 550 km til 700 km. Det er især vigtigt over for konkurrenter som de effektive Tesla Model 3 og Model Y.