Velkommen: Mols i udvikling har succes med tilflytterarrangementer
Det kan være en stor livsomvæltning at flytte til en ny by uden et netværk. Det forsøger man at gøre noget ved på Mols
En ny by, et nyt hus, ingen familie og måske ingen venner i nærheden. Det kan være en stor mundfuld at rykke teltpælene op og flytte til en helt ny by. Det forsøger Mols i Udvikling og Borgerforeningen Mols at gøre noget ved, ved hjælp af særlige arrangementer for tilflyttere.
"Vi vil gerne hjælpe nytilkomne med at skabe et netværk og få svar på de spørgsmål, man ofte har som tilflytter," forklarer Ole B. Sørensen, der er ansat hos Mols i Udvikling.
Velkommen til Mols
Ét af tiltagene er en tilbagevendende begivenhed i Mols Hallen, hvor alle nye tilflyttere bliver budt velkommen til området. Her er der både en introduktion til Mols som område, andre nye borgere og mulighed for at netværke.
"Det er vigtigt, både i forhold til, at vi gerne vil beholde dem, som kommer til området, men også fordi vi ved, hvor meget det betyder, at man har nogle lokale at tale med i forhold til skoler og daginstitutioner f.eks.," siger Ole B. Sørensen.
For nyligt kom en ny familie til Mols, og foreningen fik hurtigt etableret en mulighed for, at familien kunne tale med en anden relativt ny familie i området.
"De var i tvivl, om der overhovedet var andre med små børn i nærområdet, og det viste sig, at det var der næsten lige om hjørnet," siger han.
Brunch for alle tilflyttere
Næstkommende begivenhed for nye tilflyttere til Mols eller Helgenæs er en brunch, som Mols i Udvikling og Borgerforeningen Mols inviterer til i Molshallens cafeteria søndag d. 10. november mellem 10-13.
"Det er en rigtig god mulighed for at møde andre og for at få stillet alle de spørgsmål, man måske endnu ikke har fået svar på," siger Ole B. Sørensen.