Fortsæt til indhold

Årets Furesøborger slog sin datter og sig selv ihjel

Det var Gert Povlsen fra Furesø, der onsdag formiddag slog sin datter ihjel og efterfølgende tog livet af sig selv på Mariebjerg Kirkegård i Gentofte

Samfund
Helene Stolle

Onsdag eftermiddag blev en mand og en kvinde fundet døde på Mariebjerg Kirkegård i Gentofte. Det viser sig nu, at de to mennesker var den 69-årige Gert Povlsen, der tilbage i 2010 modtog prisen som Årets Furesøborger samt hans mulitihandicappede datter. Det skriver eb.dk.
Læs artiklen fra Ekstra Bladet her
Ifølge Ekstra Bladets oplysninger har Gert Povlsen slået sin 25-årige datter ihjel og efterfølgende taget livet af sig.
"Selvom datteren nu var fyldt 25 år, var hun mentalt som en et-årig. Lærke Arved Povlsen havde derfor boet på forskellige institutioner det meste af sit liv", skriver eb.dk, hvor en nabo til Gert Povlsen også fortæller, at det tog meget hårdt på Gert Povlsen, at de ikke selv kunne passe datteren.
Ekstra Bladet har tidligere beskrevet, at Gert Povlsen inden den tragiske hændelse på kirkegården, havde sendt en mail ud til flere modtagere, hvori han gør det klart, at han er stærkt utilfreds med den pleje, som datteren får.
"Uden direkte at indikere, at han er på vej til at gøre noget drastisk, slutter den lange mail med disse ord: "Lærke og jeg har altid fulgtes. Det gør vi også nu"", skriver eb.dk.