Fortsæt til indhold

Utraditionel jul: Jens sørger for, julemaden bliver færdig og giver dig varme

På Studstrupværket er fire mennesker på arbejde juleaften. En af dem er maskinmester Jens Bugtrup, der ikke har noget problem med at arbejde på den højhellige dag

Samfund
Kim Skovrup Andersen

Jul Varmen og strømmen kommer ikke af sig selv. Heller ikke juleaften.

Jens Bugtrup er en af de maskinmestre, der skal på vagt på Studstrupværket 24. december, og han sørger for, at kraftvarmeværket kører, som det skal. Her indtager den rutinerede maskinmester kontrolrummet sammen med tre kolleger, som forsøger at julehygge på den bedst mulige måde, mens der bliver leveret varme og strøm til hele kommunen.

"Min søn er 20 år gammel, og min mor ser ikke det store lys i mig mere, så der er ingen problemer med at arbejde juleaften," fortæller en smilende Jens Bugtrup tørt.

(Artiklen fortsætter under TV-indslaget)

Indslaget er produceret af TV Aarhus, Palle Hansen

"Det er faktisk hyggeligt at arbejde juleaften. Når man først er forberedt på, at man skal arbejde den 24. december, så sætter man sig op til det. Hele december måned går meget af arbejdet her på værket ud på at få gjort klar til jul, så der ikke rigtig er noget vedligeholdelsesarbejde mellem jul og nytår. Derfor plejer det også at lykkes at have en rolig jul," siger den 52-årige maskinmester, der ikke har tal, hvor mange gange, han har tilbragt den højhellige dag på job.

En del af jobbet

"Det ligger i branchen, når man har med energi at gøre, så kan man ikke bare lukke, når der er brug for det. Så det er en del af jobbet. For kolleger med små børn eller børnebørn, er det vigtigere at være sammen med familien på juleaften, end for os andre, der ikke har små børn eller er i mellemfasen," forklarer Jens Bugtrup.

Studstrupværket er 51 år gammel og forsyner cirka 160.000 husstande med grøn fjernvarme og 230.000 husstande med grøn el. I dag fyres der hovedsageligt med træpiller frem for kul. Pressefoto

En typisk juleaftensvagt på Studstrupværket begynder klokken 15 og slutter klokken 23, hvor den står på julemad fra den lokale kro. Der er tre maskinmestre og en assistent på vagt.

"Vi får en god snak om gamle dage. Anlægget er jo 51 år gammelt, så der er en del anekdoter. Og de bliver vendt afhængigt af, hvem man er i selskab med. Så det er lidt ligesom at være i en familie," siger Jens Bugtrup.

30 procent mere strøm

Selv om elforbruget afslører, at mange i dag er gået over til langtidsstegning af and og flæskesteg, og elforbruget er blevet spredt mere ud over eftermiddagen, oplever medarbejderne på kraftværkerne netop på juleaften en stor ændring i strømforbruget. Frem til klokken 18 er der et relativt jævnt elforbrug i de danske hjem. Men fra det øjeblik, juleanden og flæskestegen er ude af ovnen, falder strømforbruget markant, og det stiger først for alvor igen, når vi er tilbage på arbejde 27. december.

"Strømforbruget er 30 procent højere juleaften end på en normal aften, men det er faktisk der, vores anlæg kører bedst," forklarer Jens Bugtrup, der kan se frem til at holde fri nytårsaften og en uge frem efter en jul i arbejdets tegn.