Fortsæt til indhold

Mediekonkurrence: 8. årgang på Marienhoffskolen helt til tops

Marienhoffskolens 8. a og 8. b kåret som vinder af den landsdækkende Mediekonkurrencen for Skoler 2019: ’Døden er da noget, vi taler om’

Samfund
Lars Norman Thomsen

Marienhoffskolens 8. a og 8. b bliver snart 5.000 kroner rigere og kan se frem til at blive hyldet ved et festligt event i Pressen i JP/Politikens Hus i København 29. januar med deltagelse af bl.a. H.K.H. Kronprinsessen.

Årsagen er, at skolens 8. årgang har vundet Mediekonkurrencen for Skoler 2019: ’Døden er da noget, vi taler om’

En jury bestående af repræsentanter fra Mary Fonden, Børn, Unge & Sorg, Østifterne og Ekstra Bladet har kåret 8.a og 8.b fra Marienhoffskolen som vindere i kategorien 'Bedste Ekstra Bladet avis 8.-10. klasse'.

Juryen skriver om vinderavisen, HOFFposten: "Høj grad af troværdighed. Egne billeder med fotobyline. Eleverne har i imponerende grad været opsøgende i forhold til kilder. Mange originale emner med alt fra i familie med en morder over bomberydder til dødsmetal. Flot!"

Du kan se klassernes avis ved at klikke her:

https://newsdesk.dk/avisensside/3343

Ved festarrangementet i Pressen i JP/Politikens Hus i København vil H.K.H. Kronprinsessen holde tale for vinderklasserne, chefredaktørerne fra de tre dagblade, Politiken, Ekstra Bladet og Jyllands-Posten, overrække medaljer til vinderklasserne, og der vil være underholdning fra Wafande og Per Vers.

8 kategorier

Mediekonkurrence for skoler afholdes hvert år af Politiken, Ekstra Bladet og Jyllands-Posten og en samarbejdspartner. Det er en gratis konkurrence, som alle landets 6.-10. klasser kan deltage i.

Der er i alt 8 kategorier, man kan vinde i Mediekonkurrencen:

  • Bedste Politiken avis 6.-7. klasse og 8.-10. klasse
  • Bedste Ekstra Bladet avis 6.-7. klasse og 8.-10. klasse
  • Bedste Jyllands-Posten avis 6.-7. klasse og 8.-10. klasse
  • Bedste nyhedssite 6.-7. klasse og 8.-10. klasse