Fortsæt til indhold

Debat: DF vil kun fodre sine vælgere med populistiske enkeltsager

Samfund
Michael Aakjær (S), Syddjurs Byråd:

"I september skrev jeg her i avisen, at jeg forventede, at Dansk Folkeparti (DF) med lys og lygte ville lede efter politiske enkeltsager, og satse på at tiltrække vælgere hos den ældre del af befolkningen. Jeg fik ret.

Af mange årsager er det prisværdigt, at kæmpe for, at ældres vilkår ikke forringes. I bund og grund er vi i Socialdemokratiet ikke uenig med DF om dette politiske perspektiv. Men politik og måden, hvorved vi træffer vores beslutninger skal hænge sammen og bygge på fornuftige principper. Det er DF tilsyneladende villig til at gå på kompromis med, i sin iver for at tiltrække vælgerne.

Byrådsmødet 18. december viste, at DF ikke har et samlet politisk projekt, men udelukkende vil fodre og tiltrække sine vælgere via populistiske enkeltsager.

På Årets sidste møde fulgte DF op på en sag fra byrådsmødet den 27. november vedrørende taksterne for 2020.

Historisk er det således, at taksterne for det kommende år behandles, når der er indgået en budgetaftale mellem partierne i byrådet. I år var budgetaftalen forsinket grundet folketingsvalget og forsinkelsen af økonomiaftalen mellem Staten og Kommunernes Landsforening.

Takstbladet indeholder priserne på mange områder for det kommende år. Det er en oversigt på alt fra byggesager, over havnepriser til madordninger i ældrecafe’erne og rengørings- og toiletartikler i plejeboligerne. Det samlede takstblad er omfattende og kan ikke samles og behandles før budgettet er på plads. Således har det altid været.

På de sidste to byrådsmøder var det forholdene i plejeboligerne og priserne i ældrecafe’erne der faldt DF for brystet. Første forsøg var en kritik af det sene tidspunkt for den politiske behandling. I år var sagen på dagsordenen den 27/11 – DF havde i sin iver glemt, at det overhovedet ikke var et usædvanligt tidspunkt. I 2018 skete behandlingen den 28/11 og i 2017 den 29/11. I de år er takstbladet for det kommende år gået igennem uden at blive kommenteret. Men således skulle det ikke være i 2019, qua DF’s ”nye” fokus.

I år skulle den have gas. Borgmesteren blev angrebet, ØK blev angrebet og DF ønskede sagen udsat. I avisen kunne vi senere læse DF angribe behandlingen af sagen den 27/11, hvor en del af sagen blev behandlet for slukkede kameraer. Det som DF havde glemt var at de lige inden havde sagt ok til at det skete - men DF har en sag, mener de. Det er i nedladende forstand ”juristeri” siger de, når behandlingen kan og må ske uden videotransmissionen. - Helt ærligt DF, hvis vi ikke skal bygge vores samfund på jura, hvad vil I så pege på?

Men her stopper sagen ikke. Fair nok - så betød tilbagesendelsen til administrationen og sagens genfremsættelse den 18/12, at takst opbygningen blev beskrevet bedre.

DF havde ikke opgivet at få priserne på rundstykkerne i ældrecafe’erne ned. Bland andet med et finansieringsforslag, der ville ramme de sejlende turister ved at sætte prisen for lejen i havnene op. Selv om det forslag slet ikke kan ikke lade sig gøre, er det ikke det værste.

I sin iver er DF blevet blind for politiske beslutninger, som de selv har været med til at godkende. I dette tilfælde, det fornuftige princip, at taksterne stiger efter de faktiske priser, og dermed er reguleret efter det omkringliggende samfunds. Gør vi det ikke på den måde, men i stedet holder priserne på rundstykkerne kunstigt nede, så yder kommunen en ulovlig erhvervsstøtte. Så kommer vi netop på kant med juraen. Og styre vi ikke efter de aftalte principper, så vil vi – i princippet, komme til at tage alle priser op, hver gang der er reguleringer ved fx vores indkøbsaftaler. På den måde vil byrådet blive et detailstyringsorgan uden lige.

Det er og kan ikke være målet med det politiske arbejde. Lad i stedet politikkerne og byrådet beslutte principper, der bygger på jura, lovlighed og som administrationen, embedsfolk, medarbejdere mv vil kunne styre efter uden nævenyttige politikkere som vil detailstyre alt."