Film om musikere er det nye sorte
Projekter på vej om elskede sangere
Film Efter at Queen og Elton John var grundlaget for succeserne ’Bohemian Rhapsody’ og ’Rocketman’ er film om musikere tilbage - og i denne uge har dokumentarfilmen om Bruce Springsteen - instrueret af The Boss selv - ’Western Stars’ premiere. Derfor guider vi jer til kommende film om elskede musikere.
Aretha Franklin(begge premiere i 2020)
Både dokumentaren ’Aretha Franklin - Amazing Grace’ og den biografiske spillefilm ’Respect’ med Jennifer Hudson på vej.
David Bowie (premiere i 2020)
’Stardust’ tager udgangspunkt i Bowies første tur til USA i 1971, og oprindelsen af hans alter ego Ziggy Stardust.
Céline Dion (premiere i 2020)
Den canadiske sanger er inspirationen til en semibiografisk film, ’The Power of Love’, om hendes barndom, karriere og familieliv.
Elvis(premieredato afventer)
Kongen af rock'n'roll skal portrætteres i en ny spillefilm, der skal fokusere på hans konfliktfyldte forhold med manageren Tom Parker, spillet af Tom Hanks. Baz Luhrman (Moulin Rouge) instruerer.
Boy George (premieredato afventer)
Den ikoniske frontmand for Culture Club, kan også glæde sig til at se sit liv på det store lærred.
Bee Gees(premieredato afventer)
Også Bee Gees får en biografisk film. Filmen er endnu ikke skrevet, og hverken skuespillere eller titel er blevet offentliggjort, men retten til musikken er sikret.
Prince(premieredato afventer)
Dette bliver ikke en biografisk film, men en fortælling inspireret af klassiske Prince-sanges tekster.
Læs mere om aktuelle og kommende film på kino.dk.