Sløngler og produktionsskolen i tæt samarbejde
Uffe Høj skamroser eleverne fra Skanderborg-Hørning Produktionsskole
En king-size kogebog, kulisser og ikke mindst et udskåret portræt af Orla Frøsnapper.
Skanderborg-Hørning Produktionsskole er en afgørende medspiller for Sløngeldagene
Uffe Høj, oversløngel
Det er nogle af det håndværk, elever fra Skanderborg-Hørning Produktionsskole har kreeret til de årlige Sløngeldage - arrangeret af Di Heslige Slønglers Klup. Og Slønglerne formand, Uffe Høj, skamroser eleverne fra produktionsskolen, der har base i Hørning.
"Skanderborg-Hørning Produktionsskole er en afgørende medspiller for Sløngeldagene. Ikke nok med, at eleverne laver forskellige kulisser og rekvisitter til os, de hjælper også med at stille dem op. Det er et helt fantastisk samarbejde, vi nu gennem flere år har haft," fastslår Uffe Høj under et besøg i Hørning for at hente, hvad der vel må være en af verdens største kogebøger.
Styrer remouladekast
Eleverne har brugt fem-seks uger på at kreere de forskellige emner til Sløngeldagene, og under disse har de desuden vagter. I år skal eleverne blandt andet lørdag styre remoulademadskastningen og sæbekassebilsracet.