SCU holder HF-niveauet fra sidste år
Til gengæld har knap 30 procent flere søgt ind på HHX på Skanderborg–Odder Center for Uddannelse
I denne uges avis skriver vi, at 17 procent færre, svarende til 9 'hoveder', har ansøgt om at blive optaget på HF på SCU, Skanderborg–Odder Center for Uddannelse. Det er imidlertid ikke korrekt.
I artiklen henviste vi til en opgørelse fra Region Midtjylland, en opgørelse der viste det nævnte fald. Det korrekte tal er imidlertid, at 54 personer har søgt ind på HF, hvilket er det samme antal som sidste år på samme tid. Det oplyser SCU - og tak for det.
30 procent flere på HHX
Den største ungdomsuddannelse på SCU er Handelsgymnasiet HHX, som i år har fået 122 ansøgninger, hvilket svarer til en stigning på knap 30 procent i forhold til sidste år.
Herudover tilbyder SCU den merkantile EUD/EUX Business, som allerede nu har en ansøgningsfremgang i forhold til sidste år.