Anders og Lasse puster nyt liv i skrammel
Anders Kiel og Lasse Petersen fra Aarhus deltager i DR-programmet "Mesterskaberne", hvor de skal være kreative med skrammel
At puste nyt liv i højeste mode og lave noget nyt og unikt ud af noget gammelt skrammel.
Det er højeste mode i øjeblikket, men også indholdet i et nyt tv-program på DR1.
Programmet hedder "Mesterskaberne" og bliver sendt de kommende otte onsdage, og med i programmet er to lokale herrer, som til dagligt arbejder i Aarhus' fritids- og ungdomsskoletilbud UngiAarhus, oplyser kommunen i en pressemeddelelse.
Anders Kiel og Lasse Petersen danner makkerpar i programmet, hvor otte hold skal forvandle genbrug til nye møbler.
"Vi vil gerne vise, at genbrug er både sjovt og nyttig, og så håber vi da, at vi kan vinde og kalde os Mesterskaberne, når sommeren er ovre," siger Anders Kiel og Lasse Petersen
De otte par bliver hver uge stillet en opgave, der bedømmes af et sæt hårde dommere, som uge for uge sender et par hjem, indtil der står ét par tilbage.
”Programmerne er en mulighed for at unge kan se, hvad man også kan som ung i Aarhus. Dybest set handler det om at bruge sin fantasi og sine hænder, og det er præcis, hvad ungdomsskolen kan tilbyde,” siger de to, som efter sommerferien vil se, hvordan deres nyvundne erfaringer kan omsættes i hverdagen hjemme på ungdomsskolen.
"Mesterskaberne" har premiere på DR1 klokken 20 onsdag den 26. juni.
dp