Fortsæt til indhold

Strandhotel får ny forpagter: Vil hæge om stedets sjæl

Tisvildeleje Strandhotel har fået ny lokal forpagter, der vil hæge om stedets gamle sjæl og ånd. Og de lokale beboere

Samfund
Flemming Saugmann

badehotel På Hovedgaden i Tisvildeleje findes et helt særligt sted. Et sted, hvor tiden får lov at stå stille, og hvor du får lov til at ånde ud i den der uforklarlige, afslappede badehotelsatmosfære, hvor man bare falder helt til ro. Et sted med havet som nabo og med Tisvildelejes små huse og grønne træer som de perfekte ferieomgivelser.

Stedet er det klassiske Tisvildeleje Strandhotel, som i mange årtier har dannet romantiske rammer om uforglemmelige oplevelser.

Og sådan bliver det ved med at være. Det garanterer stedets nye forpagter Jakob Skovdal Frobenius, der fra nytår har overtaget tøjlerne i hotellet, som garant for at netop stedets ånd og værdier sikkert overlever ”tidens tant.”

Ja, han har endda mere end overtaget tøjlerne, nærmere fået dem overdraget, fortæller Jakob. For forpagtningen har aldrig været slået op, ”men ad omveje fik jeg tilbudt at forpagte hele stedet af ejeren Alexander Kølpin.”

Med i bagagen har han bopæl i Tisvildeleje i en halv snes år med kone og tre børn og et solidt, succesrigt cv fra Broens Gadekøkken på Den Grønlandske Handels Plads ved Inderhavnsbroen og tæt på Nyhavn, som han har realiseret i fællesskab med Street Food District og restaurant Noma.

”Så det er et drømmejob at blive betroet opgaven at føre hotellet tilbage til den ånd, hvor det ikke bare var hotel, men også en integreret del af byen. Derfor er restauranten igen blevet genåbnet, så den ikke bare er for hotellets gæster, men åben hele året og med til at få livet til at blomstre her i Tisvildeleje."

Der var engang

Og mon Tisvildeleje Strandhotels grundlægger, Frederik Nielsen, der byggede huset i 1895, havde forudset, at stedet en gang skulle blive en romantisk perle i det gamle fiskerleje.

Dengang for længe siden drev Frederik Nielsen købmandshandel og droschecentral på stedet. I starten hentede han landliggerne i Hillerød, men da togskinnerne blev ført helt til Tisvildeleje, blev droschecentral, købmandshandel og stald lavet om til Badepension.

Varme farver

Går man i dag om i den hyggelige gård og ind i salen, så står man faktisk i den gamle stald, som i dag bruges til bryllup og andre festlige begivenheder. Ud over indretningen, som i både stuer og værelser gør, at man føler sig hensat til den Afrikanske Farm med varme farver, bambus og karavane stemning, har hotellets 24 værelser eget bad og toilet.

Skal Jakob Skovdal Frobenius sætte ord på sine visioner, handler de om, at ”Tisvildeleje Strandhotel drives med respekt for de lokale, sommerhusgæsterne, møde- og konferencegæster og dem, der gerne vil fejre den store dag uden selv at stå i køkkenet. Vi stræber efter nærvær, ”sand-mellem-tæerne”-stemning, og mad der er til at betale - og så er børn velkomne.”