Fortsæt til indhold

Undgå at blive snydt i jagten på en studiebolig

Østjyllands Politi advarer nu: Tænk jer godt om

Samfund
Arkiv

Studiestart Jagten på en bolig kan ende i tabte penge og manglede tag over hovedet, hvis man ikke tænker sig godt om, lyder advarslen fra Østjyllands Politi,

"Jo tættere vi kommer på studiestart, jo mere desperat kan man blive for at finde et sted at bo. Så kan man glemme at bruge sin sunde fornuft og måske ende med at blive snydt i jagten på studieboligen," siger politikommissær Lau Birk Kristensen fra Østjyllands Politis sektion for økonomisk kriminalitet i en pressemeddelelse.

Østjyllands Politi har foreløbigt kun haft få sager i år, hvor boligsøgende unge er blevet snydt. To af sagerne er fra juni måned, hvor udlejer i begge tilfælde forsøgte at fremskynde processen med den forklaring, at han var på vej på ferie eller på vej til et vigtig møde. På den måde pressede han lejerne til at skrive under på kontrakten og overføre et depositum.

"I begge sager viste det sig, at den såkaldte udlejer slet ikke havde råderetten over den pågældende lejlighed. Det er et godt eksempel på, at man aldrig skal lade sig presse til at skrive under på en kontrakt eller overføre penge, men forholde sig kritisk til udlejeren, hvis man synes noget virker forkert," siger Lau Birk Kristensen og kommer med et godt råd:

"Man kommer langt med sin sunde fornuft. Hvis noget lyder for godt til at være sandt, eller noget ikke helt stemmer, så slå koldt vand i blodet og find et andet sted at bo, i stedet for at tage en chance," siger han.