En verden til forskel: Dansk/argentinske Eleonore har tilbragt tre uger i Dråbitten Børnehave
Normalt går 5-årige Eleonore i børnehave i spanske Malagá, men de seneste tre uger har hun tilbragt i Dråbitten Børnehave. Det har givet jord under neglene og et indblik i børnehavelivet i Danmark.
Dråby Der er en verden til forskel på det børnehaveliv, 5-årige Eleonore Connon Johansen normalt lever sammenlignet med de tre uger, hun netop har tilbragt i Dråbitten Børnehave i Dråby.
Med sin danske far Thomas Harder Johansen og sin argentinske mor Emily Connon har Eleonore boet i et sommerhus udenfor Ebeltoft over sommeren, så Eleonore kunne opleve en dansk børnehave.
"Til dagligt bor og arbejder vi i Spanien, men når Eleonore bliver voksen, skal vi ansøge om et statsborgerskab til hende i Danmark, og derfor er det bare så vigtigt for os, at hun ved, hvad det vil sige at bo i Danmark, hvilken kultur her er, og at hun har haft en tilknytning til Danmark i løbet af sin barndom," forklarer Thomas Harder Johansen.
Denne morgen bliver der smurt leverpostejsmadder og pillet æg i Dråbitten Børnehave. De fleste børn render i bare tæer, og de sorte negle vidner om masser af udeliv i løbet af dagen. Præcis derfor har den spansk/danske familie valgt, at Eleonore skal tilbringe tre uger hér, for det vil vise hende alt andet end det, hun normalt oplever i sin egen børnehave.
"Her er børnene ude hele tiden, hvor de i Malagá ofte søger ly for solen indendørs. Det er rigtig sundt for hende at opleve, og hun har virkelig tilpasset sig miljøet her," siger Thomas Harder Johansen.
Tager imod med åbne arme
Det er ikke første gang, at Dråbitten lægger hus til internationale børn, forklarer Dråbittens leder Lisa Daugaard.
"Vi har både haft børn her tidligere på besøg, som normalt ikke bor i Danmark, men vi har også prioriteret sommetider at have udenlandsk personale," siger hun, og tilføjer, at det bibringer mangfoldighed i institutionen.
For 5-årige Eleonore Connon Johansen har ugerne budt på masser af udeliv, fødselsdage og hjemmelavet mad.
"Og det er jo også en stor forskel, for i Spanske børnehaver får de serveret kantinemad. Det er noget mere sterilt," siger Thomas Harder Johansen.
Men midt i leg og leverpostejsmadder har der også været et stort koordineringsarbejde, for det er ikke bare lige sådan at rykke tilværelsen knap en måned til Danmark, når hele livet ellers er placeret ved sydkysten i Spanien, fortæller Thomas Harder Johansen.
"Vi har skullet transportere cykler, koordinere flytider og have alt muligt med herop for en relativt kort periode, men det har været det hele værd at se, hvordan Eleonore bare leger udenfor med de andre børn og ser, hvordan Danmark er," siger han.
Han opfordrer alle, der kunne have mod på det, til at tage springet, hvis man går med tankerne om at prøve en anden kultur.
"Vores datter taler 3 sprog flydende, men opholdet her er med til at finpudse hendes danske sprog. Det giver hende også mulighed for at snuse til de traditioner, der er i Danmark, og så har vi givet hende en noget anderledes sommerferie," siger han.
Den spanske familie har boet i sommerhus med en engelsk mor og søn, som også har prøvet kræfter med livet i en dansk børnehave.