Fortsæt til indhold

Gallafest samlede mere end 200.000 kroner ind til Knæk Cancer

Samfund
Simon Carlson

Auning Det blev en formidabel første udgave af Norddjurs Vest Knækker Cancer-galla, da den blev afviklet lørdag aften.

Selv om det var første gang, forløb aftenen helt efter planen startende med busser med de mange gæster, der ankom præcis klokken 17, så de efterfølgende kunne sætte sig til bords som planlagt.

Formand for foreningen Norddjurs Vest Knækker Cancer Bjarne Vernstrøm bød velkommen, og herefter sang Cecilie Mathiassen sangen “Hvorfor lige dig”.

Bjarne Vernstrøm, formand for foreningen Norddjurs Vest Knækker Cancer, bød velkommen til foreningens første gallaaften.

Herefter var scenen sat til aftenens konferencier Jacob Haugaard, som overtog styringen med en meget veloplagt blanding af røverhistorier og egen sange.

Aftenens konferencier Jacob Haugaard styrede aftenen med en god blanding af røverhistorier og sang.

11-årige Felix Kovacs ankom til festen med en check på hele 17.039 kroner til Knæk Cancer-galla.

Penge der er sponsoreret af firmaer og private for den indsats, Felix Kovacs har gjort med sin halvmaraton.

Aftenens musikalske højdepunkter sørgede Ida Corr og Rasmus Walter for. Sidstnævnte sluttede festen med manér.

Ida Corr leverede et af aftenens musikalske højdepunkter ved gallaen, der blev afviklet ved Det Grønne Museum.
Rasmus Walter sluttede aftenen af med flere af sine efterhånden mange hits.

Det samlede indsamlingsbeløb for første udgave af Norddjurs Vest Knækker Cancer-galla er endnu ikke endeligt opgjort. Det er dog sikkert, at mere end 200.000 kroner ryger videre Kræftens Bekæmpelses Knæk Cancer-kampagne, lyder det fra arrangørerne.

Der trænes stemmer, inden aftenens program blev udfoldet.