Fortsæt til indhold

Vil lave permanent makeup

Gittemira skipper job som pædagog for at lave permanent makeup i form af øjenbryn og eyeliner

Samfund
Kian Johansen

Hadsten Atmosfæren i rummet hos Face And Body i Vestergade 1 i Hadsten er intens og hyggelig.

Gittemira Jul tegner koncentreret Dorthe Pedersens bryn op med en sort makeup-blyant. Hun tager sig god tid og stilheden emmer af perfektion.

Hun er i gang med at øve sig til 1. oktober, hvor hun åbner 'By Mira – Permanent makeup'. Hun vil lave permanente øjenbryn og eyelinere for kunder, som ønsker mere symmetri i deres ansigt, eller som bare gerne vil gøre en travl hverdag nemmere.

Øjenbrynene markeres op. Foto: Kian Johansen

Derfor har hun lejet sig ind hos Face And Body, hun bor selv få huse væk, og fællesskabet har allerede vist sig.

"Det er utroligt så meget de andre forretningsdrivende i Hadsten åbner sig, når man bliver selvstændig. Jeg har virkelig fået mange gode råd," smiler Gittemira Jul, der er udlært beklædningshåndværker fra Teko i Herning og har været pædagog på Haldum Hinnerup Skolen i Hinnerup de seneste syv år. Nu har hun sagt jobbet op, for at udleve drømmen.

Sterilt miljø

Hun begynder at måle Dorthe Pedersens øjenbryn op med måleværktøj, så buen og størrelsen på øjenbrynene bliver perfekte og passer til ansigtets form.

Hun tilføjer: "At være beklædningshåndværker betød at jeg skulle sy og tegne og det er altså på millimeter, når jeg syr. Så det her fag lå lige til mig," smiler hun igennem den gennemsigtige maske, der sidder foran munden.

Med et måleinstrument, sørger Gitte Mira for, at Dorthe Pedersens øjenbryn passer til hendes ansigtsform. Foto: Kian Johansen

"Jeg er meget påpasselig med ikke at overføre bakterier, det skal være et sterilt miljø."

Tatovering går ikke dybt

Hun finder det, der ligner en lille pen frem, dypper den i brunt pigment, der sidder i en beholder som en ring på hendes finger og går i gang med første fase.

"Det er microblading, det er små nåle der skærer ind i huden. Når jeg er færdig med det,så lægger jeg skygge mellem stråene i øjenbrynene. Det er en ægte tatoveringsmaskine, men det organiske pigment lægges ikke så dybt i hudlagene som en almindelig tatovering, og forsvinder derfor igen. Målet med permanent makeup er jo lige netop, at det skal forsvinde igen og skal derfor genopfriskes efter 1-2 år alt efter hudtypen og hvilken teknik jeg har brugt.” forklarer hun.

Microblading. Pennen indeholder små nåle og dyppet i blæk, skærer pennen sig forsigtigt ned i huden. Foto: Kian Johansen

"Jeg har tilladelse og en uddannelse til at gøre det, så alle krav er overholdt," præciserer hun.

Slipper for ”morgenbryn”

Og Dorthe Pedersen fra Hadsten har flere gode grunde til at få lavet øjenbryn.

"Jeg har fået gjort det før af andre. Jeg kender Gittemira og ved hvor kreativ, rolig og perfektionistisk hun er, så det skulle gøres igen. Jeg kan godt lide, at det bare sidder. Så slipper jeg for at rode med makeuppen hver morgen. Man er efterhånden også i den alder, hvor lyset og øjnene ikke altid kan se, hvad du helt laver foran spejlet," smiler hun.

Omhyggeligt tegnes Dorthe Pedersens øjenbryn op af Gitte Mira. Foto: Kian Johansen