Fortsæt til indhold

Nyt tilbud til Skanderborgs seniorer

Nyt kursus gør blandet andet op med myter om seniorlivet

Samfund
Arkiv

Seniorliv SOSU Østjylland og AOF Skanderborg er med i et EU-finansieret udviklingsprojekt, der har til formål at udfærdige og teste et uddannelsesprogram, der skal klæde seniorer bedre på til de år der forestår, uanset om man lige er startet på seniorlivet eller allerede er godt i gang med seniorlivet.

Det er helt naturligt for os at tænke, at vores børn og unge skal bruge ni til12 eller 20 år på at blive kompetente borgere, voksne og medarbejdere på det danske arbejdsmarked i de ca. 40 år, de har foran sig. Fra man forlader arbejdslivet omkring 65-års alderen, har mange fortsat 20, 25 eller 30 år foran sig.

Måske kunne det være godt, hvis vi gik ind til dette livsafsnit, med en opdateret viden om, og forståelse af, hvad det er der i bund og grund bestemmer om vi forbliver selvbestemmende – selvforvaltende i endnu flere år senere i livet.

Små skridt - stor forandring

Det kræver ikke en livsstilsændring at få flere gode år med bevaret selvbestemmelse og evne til at udleve en selvstændigt liv. Det kræver en lille opdatering af ens viden om aldring. Det kræver ofte kun en minimal indsats. Ofte kan en lille kvalificering af det, mange allerede gør, gøre den store og markante forskel.

Det udviklede kursus er på 16 lektioner. Første kursus starter sidst i februar og det næste i marts. Fordi projektet og kurset er finansieret af EU, kan de første to kurser udbydes gratis.

cns