Forårsopvisning med Hinnerup Gymnastik
gymnastik Hinnerup Gymnastik Samvirke holder igen forårsopvisning i Søften, hvor foreningen lørdag 30. marts indtager Søften Kultur- og Idrætscenter med et tætpakket program på næsten syv timer.
Alle børne- og ungehold, samt to voksenhold giver opvisning denne dag, hvor de vil vise, hvad de har øvet gennem hele vintersæsonen.
Opvisningen begynder kl. 10 med indmarch af alle holdene, velkomst af formand Tage Alf Jensen og fællessang.
Hvert år bliver et par særlige gæstehold inviteret til at give en opvisning. I år kommer Gudenådalens Efterskole om formiddagen og om eftermiddagen kommer DGI Østjylland med deres ynglingehold.
Af nye hold i år har HGS et Ungehold for gymnaster 16-25 år og et rytmehold for +30, som skal have deres debut til opvisningen. Gymnastikopvisningen bliver sat i gang med fem store mor/far barn-hold, som alle skal på gulvet sammen.
Som de sidste par år vil foreningens store juniorhold fra 6.-9. klasse afslutte gymnastikopvisningen med deres store gymnastikshow.
jesl