Fortsæt til indhold

Sammenholdet skabte kunst i Koed

Samfund
Arkiv

Der var fint fremmøde fra borgerne i Koed, da skulpturen 'Lys og Håb' mandag eftermiddag blev præsenteret af borgmester Ole Bollesen

Skulpturen er lavet af den lokale glaskunstner og digter Ole Melin-Nielsen og er kommet til verden igennem samarbejde med Koeds borgere. Kunstværket signalerer således sammenholdet i den lille by, fortæller Ole Melin-Nielsen.

Ole Melin-Nielsen (tv.) har fremstillet skulpturen i samarbejde med Koeds borgere og den kendte glaskunstner Per Steen Hebsgaard. Her er Ole Melin-Nielsen sammen med borgmester Ole BOllesen ved indvielsen af skulpturen.

Skulpturen er fremstillet i et lille smedeværksted, hvor Ole Melin-Nielsen har arbejdet sammen med den kendte glaskunstner Per Steen Hebsgaard.