Fortsæt til indhold

Hæderspris til lokalfodboldens ”grand old man”

Fodboldlederen Jakob Olesen blev hyldet med en hæderspris til Syddjurs Award 2019 for sit livslange frivillige arbejde

Samfund
Martin Schultz

SYDDJURS Med en helt særlig hæderspris fik fodboldlederen Jakob Olesen fra Ryomgård sin helt egen hyldest til Syddjurs Award torsdag aften i Rønde Idrætscenter. Her blev der foruden hædersprisen uddelt ti forskellige priser til nominerede kandidater.

Som sidste punkt i programmet, inden Rock Nalle lukkede og slukkede for festen, kaldte konferencier Hans Dueholm Jakob Olesen på scenen, og med hjælp fra fem fodboldpiger fra IF Midtdjurs overrakte han Jakob Olesen den særlige hyldest for mere end 60 års frivilligt arbejde.

Trofast engagement

Jakob Olesen, snart 84 år, er frivillig med en særdeles trofast indstilling. Han har været med i foreningslivet uden afbrydelse siden han som 20-årig i 1956 blev valgt til sin første bestyrelsespost i den daværende Kolind Gymnastikforening. Siden flyttede han til Nimtofte og blev aktiv i Nimtofte Boldklub, inden han i 1972 blev valgt til fodboldformand i IF Midtdjurs, som var en sammenslutning af Skjold Ryomgård og Nimtofte Boldklub. Han var formand for IF Midtdjurs’ fodboldafdeling i årtier samtidig med at han bestred tillidsposter i JBU og DBU, og først i de senere år har han trappet ned og er gået ud af fodboldbestyrelsen i IF Midtdjurs. Men engagementet og viljen til at hjælpe er usvækket, og derfor er han i dag formand for den nye kunstgræsbane i Ryomgård og hjælper fortsat som kampfordeler.

Glæden er lønnen

Jakob Olesen har stadig sin daglige gang på idrætsanlægget i Ryomgård, og varetager forskellige praktiske opgaver sammen med andre frivillige.

Han følger store og små fodboldspillere og glæder sig over fremgangen i klubben, ikke mindst med den nye kunstgræsbane. For ham har der aldrig været tvivl om, at glæden ved at se spillerne udfolde sig og klubben udvikle sig i sig selv er lønnen for alt det frivillige arbejde han har lagt i idrætten.

En hård hund

Jakob Olesen var i sine unge dage kendt som en hård hund på fodboldbanen.

“Jeg var ikke den store tekniker. Men jeg var en fighter. Jeg havde viljen, og jeg hadede at tabe."

Disse egenskaber har den kendte fodboldleder taget med sig også uden for fodboldbanen. Når man har været med i over 60 år må det være tilladt at tilhøre den såkaldte “gamle skole”.

Her svigter man ikke sin klub, men bringer de nødvendige ofre og kæmper for klubben og dør med støvlerne på - i hver kamp. “Jeg forlanger ikke, at I vinder. Men I skal s..... gøre en indsats,” er et omkvæd mange gamle IFM-spillere kan huske fra tiden med Jakob Olesen på sidelinien. I det civile liv var Jakob Olesen postbud og var de sidste år frem til sin pensionering distributionsleder på det nu nedlagte posthus i Ryomgård.