Fortsæt til indhold

FDF fylder 100 år og fejrer det med kreative aktiviteter

Mød FDF ved Saxild Ost og Vin i Adelgade når der i dag er Aktiv Skanderborg

Samfund
John Pedersen

SKANDERBORG I forbindelse med Aktiv Skanderborg kan man møde FDF Skanderborg-Stilling foran Saxild Ost og Vin.

Her vil FDFerne sætte en hel lille lejr op med både telt og bål. På bålet kan børn og barnlige sjæle bage en pandekage. Derudover vil der være nogle små poster, der vil udfordre hjernen.

Man kan også møde nogle af de voksne ledere, som man kan få sig en god snak med om FDF og hvad det er, der arbejdes med om mandagen, hvor FDFerne mødes til sjove aktiviteter i klubhuset, der ligger i motorvejslommen mellem Skanderborg og Stilling.

Der er plads til alle i det store FDF-fællesskab.

En hel almindelig mandag vil man her kunne opleve et ganske særligt fritidsliv og leg med kerneaktiviteter i et stærkt fællesskab. En hel almindelig mandag syder det af aktiviteter og energi. Det er ikke unormalt, at et hold laver mad over bål, et andet hold øver knob og et tredje leger i skoven.

Bag det hele ligger tanken om, at børn, unge og voksne yder deres bedste, når deres fantasi slippes løs og alle evner kommer i spil i et stærkt fælleslab. Der er intet A og B hold, men derimod en tro på, at alle har noget forskelligt at byde ind med.

FDF fylder 100 år

2019 er et særligt år for FDF Skanderborg-Stilling. For i 1919 blev kredsen nemlig oprettet, altså for 100 år siden. Dengang var aktiviteterne fokuseret på gymnastik, eksercits og lejrture.

I år kan FDF Skanderborg-Stilling fejre sit 100 års jubilæum.

100 år senere er aktiviteterne og udtrykket ændret en del. Dog indgår lejrture stadig som et vigtigt element.

Selvom det ydre er ændret, så er ambitionen stadig den samme. At give børn og unge et ståsted at møde verden fra. Gennem de forskellige aktiviteter udleves også et sæt værdier som næstekærlighed, tilgivelse og respekt for naturen.

I FDF kan man komme som man er og der er stadig plads til alle i fællesskabet og det er ikke ændret over de 100 år. FDF Skanderborg-Stilling vil i år markere 100 års jubilæet med en række aktiviteter i byen og i FDFs kredshus.

Der planlægges blandt andet opsætning af en række legestationer ved kredshuset, hvor børn og unge fra hele byen kan udleve deres kreative evner.

Hver mandag samles FDFerne til aktiviteter i eget kredshus.