Nose Noise i Arresten
Tredje udgave af musikfestival midt i Grenaa
GRENAA Musikfestivalen Nose Noise løber af stablen for tredje gang lørdag 11. maj. Nuværende og tidligere elever fra Grenaa Gymnasium trækker læsset.
Emil Thun, student fra Grenaa Gymnasium, Aske Bluhme og Emma Hougaard, begge nuværende elever på gymnasiet, fortæller om No Noise: "Det er en musikfestival organiseret af lokale unge for unge musikere på vej frem."
Den er et udstillingsvindue for nye bands i de unges egne rammer og den er 100 procent drevet af frivillige.
"Rammerne er nærmere bestemt ungdomshuset Arresten, og det var samtaler tilbage i 2017 med lederen af stedet, Henrik Elkjær, der blev anledningen til, at Emil satte sig for at få en ny musik-begivenhed op at stå i Grenaa.
"Dette års program byder på en blanding af etablerede og up-coming bands," fortæller han.
"Og nogle af dem har rødder på Grenaa Gymnasium. Et af dem er bandet Viadukt, som Aske Bluhme er med i.
"Vi spiller egne numre inden for genren Indie-Pop. Det er regel for at deltage i Nose Noise: man må ikke spille cover-numre," forklarer han.
Ifølge Emma Hougaard er forbudet mod cover-numre en af hovedforskellene mellem No Noise og gademusikerfestivallen.
"No Noise er en anden slags musik-begivenhed," forklarer hun.
"Vi forsøger for eksempel også at skabe en undergrundsstemning med for eksempel grafitti, en stor papmaché-næse og i år er der også en kopi af Arnoldi-skulpturen."
No Noise er ikke mere ”undergrund” end at alle er velkomne.
"Vi holder helt bevidst billetpriserne på et SU-venligt niveau," fortæller Emil.
"Tanken var oprindeligt, at Nose Noise skulle være for gymnasieelever i Grenaa. Men det har vist sig, at vi også trækker voksne med med børn om eftermiddagen, og også folk fra Syddjurs og Aarhus. Nogle af dem er tidligere studenter fra Grenaa Gymnasium, som bruger det som en anledning til at ses igen."