Legende børn i sprogfitnesscenter
10. maj kan børn lave fitnesstræning med sproget
Børn Parker, biblioteker og haller omdannes 10. maj til livlige sprogfitnesscentre, når cirka 10.000 børn fra hele landet deltager i Sprogfitness 2019.
120 af børnene kommer fra børnehaver i Hinnerup-området. De skal træne sprog på Hinnerup Bibliotek & Kulturhus i Hinnerup.
”Det her er hjerteblod for folkebibliotekerne. Vi ved, hvor vigtigt det er at udvikle og stimulere børnenes sprog. I den henseende er der ikke meget, der fungerer bedre end at lege med sproget og kombinere læringen med fysiske aktiviteter,” udtaler Ulla Fisker, afdelingsleder på Favrskov Bibliotekerne.
Sproglege fra studerende
De sproglege, der leges til Sprogfitness, er udviklet af studerende på pædagoguddannelsen, University College Nordjylland og er målrettet de ældste børn i børnehaverne og 0. klasser.
”Det er fedt, fordi de pædagogstuderende byder ind med nogle kropslige læringsstile, der understøtter børnenes sproglige udvikling og også hjælper på både sociale færdigheder og samarbejdsevner. Når legene oven i købet er sjove for både voksne og børn, så er der da ikke et øje tørt,” siger Ulla Fisker, afdelingsleder på Favrskov Bibliotekerne.
Sprogfitnessdagen afholdes hvert år i maj, men man kan lege sprogfitnesslegene hele året rundt. Legene udvikles løbende, og findes på sprogsporet.dk.
Derudover kan man finde en lang række af legene i et katalog, som man naturligvis kan låne på biblioteket.
Kapp