Debat: I chok over skoleflytning
DEBAT I sparerunden sidste år fulgte vi med ængstelse, hvordan der blev skåret ned på skoleområdet og på muligheden for at få nok personale på f.eks. specialskolen i Fjellerup.
Stormen blev redet af, kun for at opdage, at der nu er taget en beslutning om at sammenlægge Djurslandsskolens afdelinger i Stenvad og Fjellerup på Mølleskolen i Ålsrode.
Vi må indrømme at det først virkede så fjernt og langt ude i fatteevnen, at vi ikke har bidt meget mærke i det. Nu har vi så fået at vide at børnene skal flytte senest til november.
Det er så her at vi går i chok. Det havde vi ikke lige set komme.
Hvorfor er det nu så forfærdeligt!? Det vil vi prøve at beskrive her. Jeg vil sige at vi taler af egen erfaring men har her valgt at generalisere. Men det vi beskriver er FAKTA og VIRKELIGHED.
Hvorfor specialskole?
Børnene går i specialskole, fordi de ikke kan klare en almindelig folkeskole og de kan heller ikke magte at være i en specialklasse. Det er altså meget sårbare børn med specielle behov.
Hvad ligger der i at være sårbar? Autisme og/eller ADHD er ganske almindelige diagnoser for børn på Djurslandsskolen. Børnene kan kan på overfladen se fuldstændige “normale” ud, men kigger man i papirerne ses børn, der f.eks. kun kan magte korte skoledage og måske kun går i skole 3-4 dage om ugen.
Drenge og piger der har brug for ro og stille omgivelser, ro i bussen eller kun solobus/taxa til Fjellerup. Nogle forældre kan slet ikke få deres barn i hverken taxa eller bus, men må hente og bringe til skolen i Fjellerup. Flere har brugt år på at kunne komme bare lidt i skole ovenpå en kaotisk tid i folkeskolen.
Der er ikke udsigt til at forældre kan presse børnene yderligere med krav, hvis der skal være håb om at holde fravær nede på et acceptabelt niveau. Andre typiske elever på skolen har ydermere udad reagerende adfærd, er meget sensitive overfor lugte, lys, lyde og de har alle det til fælles at skolen er deres trygge base, hvor indretningen giver børnene mulighed for at trække sig og giver mulighed for at opdele i små grupper i mindre lokaler, der kan tilgodese at de er meget individuelt rutineafhængige
Omstændighederne for alle disse børn betyder at der er store konsekvenser ved en flytning og nogle af disse er beskrevet her.
Flytte skole
Disse sårbare børn går i Fjellerup efter en tid med måske flere skoleskift, og nogle efter flere år hjemme uden skolegang. Kontinuitet, stabilitet og ro er ting der smadres ved at flytte børnene. Det bliver ikke bedre af at det sker midt i et skoleår. Vi vil ikke citere undersøgelser med blot nævne, at et skoleskift tager mange måneder at forberede og at komme sig over. Det betyder tab af indlæring og en tilbagegang, da der kommer en masse forvirring, fravær og tilvænning til de nye omgivelse. Et helt klassetrin kan tabes i indlæring.
Ålsrode ligger så langt mod øst som man kan komme. Nogle har svært ved at køre i bil eller bus. Børn kan i værste fald risikerer ikke at kunne kommer i skole mere og dermed ryger tilbage i dårlig trivsel, nogle med voldelig adfærd, depressive tanker, selvskade osv. (og nej man kan ikke tvinge en person med autisme, det vil være det samme som et overgreb) I bedste fald får de kun et højt fravær og den før omtalte dårlige trivsel. Afledte fremtidige problemer vil vi slet ikke komme ind på.
En placering midt på Djursland giver alle en fair mulighed for alle at kunne komme i skole eller mulighed for forældrene selv at kunne aflevere og hente uden af skulle bruge urimeligt med tid. Vi mener ikke at børn fra Norddjurs og de børn, der kommer til specialskolen fra Syddjurs, ikke bør have over 50 km til skole.
Indretningen
Dette punkt er virkeligt helt og aldeles katastrofalt. Mølleskolen er en almindelig folkeskole med almindelige klasselokaler. Det kan bare slet ikke lade sig gøre at få børnene til at passe til de lokaler. Rummene i Fjellerup er små og personligt indrettede. Nogle kan ikke tåle/lide ting på vægge og vindueskarme, andre pynter og dekorerer. Fælles for rummene er åbning ind mod et fællesareal, hvor der er fællesundervisning for dem der kan deltage. Dem der ikke kan deltage, kan sidde i deres tilstødende rum og lytte lidt med og stadig være en del af fællesskabet.
Vi kan ikke se, hvordan dette på nogen som helst måde kan tilgodeses på Mølleskolen. Mange drenge og piger KAN ikke være sammen med flere i lang tid af gangen. De KAN ikke dele rum med andre. Men KAN f.eks. Ikke bare få et helt klasseværelse som rum - barnet vil jo blive “væk” i et rum beregnet til 30 elever - og hvor er adgang til fællesarealet; adgangen til at følge lidt med i hvad der sker? En opdeling med hylder, paneler, opslagstavler m.v. vil på ingen måde kunne skærme børnene nok. Det har nogle af dem allerede prøvet i Vivild eller andre specialklasser. Børnene har formodentlig alle en eller flere sanser, der er på overarbejde bare, hvor de er nu. Nogle kan f.eks. ikke ”tåle” at andre laver lyde mens mange har tics og nogle har Tourette osv. Børn skal ikke ende i mistrivsel, fordi der ikke er lavet en ordentlig indretning, som den de kender fra skolen i Fjellerup.
Normalt kan utilfredse forældre vælge at flytte deres barn til en anden skole eller oprette en friskole. Det er jo senest set, da netop Mølleskolen blev udset til at lukke. En stor andel elever blev flyttet til Syddjurs kommunes skoler. Men lukning af afdelingen i Fjellerup, har forældre ikke noget valg fordi:
1. Alle børnene er meget sårbare for ændringer.
2. Personalet er et meget stabilt holdepunkt. De er få voksne omkring det enkelte barn og følger dem i tykt og tyndt.
3. En flytning til f.eks. Randers vil desuden betyde at forældrene selv skal betale kørsel til skolen eller selv køre barnet frem og tilbage. Der er formodentligt ingen, der kan tage en almindelig rutebus
4. Der skal findes en specialskole, der kan rumme netop dét barn og som har plads.
Forældrene er hårdt pressende – de magter ikke at kæmpe! Stavnsbundet er et ord der dukker op
En anden løsning?
Se på børnene og ikke kun på udgifterne - hvor store er de menneskelige omkostninger ved at lukke Fjellerup og Stenvad? Hvad er bygningsomkostningerne holdt op imod mange børns fremtidige trivsel og mulighed for i det hele taget at gå i skole, for ikke at nævne udgifterne til dem i fremtiden?
SKAL de flyttes - så find et mere centralt sted på Norddjurs, hvor alle har lige mulighed for at kunne komme til transportmæssigt. Find et sted der er autisme og ADHD venligt. Få fagfolk til at forklare hvad det betyder!
SKAL de flyttes til Ålsrode, så vent i det mindste til hele ombygningen er foretaget. Få pårørende, børn, lærere, autismekonsulenter osv. med til at rådgive omkring indretningen. Skift ikke skole midt i et skoleår, børnene kan ikke holde til det.
Lad være med at lade en tom skole blive en brik i et puslespil hvor sårbare børn indgår.
Vi håber virkelig at denne beslutning ikke er endelig. Det er næsten ikke til at bære at skulle se frem til de ovennævnte konsekvenser. Det er os forældre, der skal stå med de børn, når de reagerer på de ting, der iværksættes hen over hovederne på dem. Det er os der er trætte og os I ender med også at skulle forsørge.