Fortsæt til indhold

50 år: Turismens ankermand runder mandag

Direktør Flemming Holm Rasmussen, Destination Djursland, fylder 50 mandag

Samfund
Arkiv

Lokalavisen har modtaget:

"I 20 år har Flemming Holm Rasmussen arbejdet med turisme på Djursland og siden 2005 været turismens ankermand.

Udvikling og markedsføring af Djursland som feriedestination er omdrejningspunktet for Flemming Holm Rasmussens arbejdsliv.

Med etableringen af Destination Djursland i 1995 blev et fremsynet og visionært samarbejde om turismen skabt. Flemming Holm Rasmussen har i et stærkt samarbejde med turisterhvervet og kommunerne på Djursland vedholdende arbejdet på at bringe turismens aktører sammen og i samme retning. Udviklingen har været positiv, og Djursland fremstår i dag tydeligt i det danske turistlandskab med en omsætning på lige over 2 mia kroner og omkring 1.75 mio overnatninger.

Flemming Holm Rasmussen , som er cand.merc.jur. fra Handelshøjskolen i Aarhus, startede sin karriere hos Ebeltoft Zoo – det nuværende Ree Park Safari. Den 1. januar 1999 blev han ansat som projektleder hos Destination Djursland og har siden den 1. juli 2005 stået i spidsen som turismedirektør.

Inden for en måned passerer Flemming Holm Rasmussen udover 20 års jubilæet en anden milepæl, da han den 3. december fylder 50 år.

20 års jubilæum og 50 års fødselsdag bliver festligholdt ved et åbent hus arrangement fredag 14. december kl. 13-16 i Destination Djurslands lokaler på Ny Lufthavnsvej 21, Kolind."