Fortsæt til indhold

Fælleshus i Hinnerup har fået en hjertestarter

Samfund
Arkiv

LIV Når et hjertestop indtræffer, betyder hurtig hjælp forskellen på liv og død. Derfor har Grundejerforeningen Bogfinkevej og Blåmejsevej taget initiativ til at få hængt en hjertestarter op i nærheden af grundejerforeningen på Bogfinkevej 37 i Hinnerup.

Hjertestarteren, der er doneret af TrygFonden, hænger udendørs på Andelsboligforeningen Rylehøjs Fælleshus, så den er tilgængelig hele døgnet og kan ses på hjertestarter.dk.

Ca. 4.000 personer falder om med hjertestop i Danmark hvert år, og godt 13 pct. af dem overlever. Hvis der er vidner til hjertestoppet, øger de chancen for at personen overlever ved brug af livreddende førstehjælp og stød fra en hjertestarter, inden ambulancen når frem.

Derfor har Grundejerforeningen Bogfinkevej og Blåmejsevej søgt om og netop modtaget en hjertestarter fra TrygFonden, og med hjertestarteren fulgte et kursus, hvor frivillige fra Grundejerforeningen Bogfinkevej og Blåmejsevej samt fra Andelsboligforeningen Rylehøj blev uddannet i livreddende førstehjælp, og i hvordan man bruger hjertestarteren.

CV