Fortsæt til indhold

Julekoncert afrundede Hinnerup Gardens jubelår

Håb om hattrick i 2019 til Landsgardeforeningens DM i Vejen

Samfund
Arkiv

Hinnerup 140 voksne og børn i alle aldre overværede Hinnerup Gardens julekoncert søndag 9. december i Søften Kultur- og Idrætscenter.

2018 går over i Hinnerup Gardens historie som det mest succesrige år nogensinde.

Hinnerup Gardens brass band og trommekorps har taget 1. pladser med hjem fra alle de nationale konkurrencer som de i løbet af året har deltaget i. Derudover har solister fra Garden også taget flere pokaler med hjem fra konkurrencer. I marts vandt Hinnerup Garden A-rækken i musikkonkurrencen Silkeblæs i Silkeborg, i september vandt Hinnerup Gardens trommekorps Svendborg Musikkonkurrence - Danish Open for tambur- og trommekorps, og i november vandt Hinnerup Garden 1. division i Dansk Amatørorkesterforbunds DM for brass bands, efter netop at være rykket op fra 2. division.

I juli 2019 skal Hinnerup Garden deltage i Landsgardeforeningens DM i Vejen. Håbet er et hattrick, da brass band konkurrencen er vundet de seneste to gange i 2015 og 2017.