Nytårscup: 1300 århusianere løber ind i 2019 med Kamstrup og Aarhus 1900
Kamstrup og Aarhus 1900 Atletik & Motion skyder 2019 i gang med 4. runde af Kamstrup Nytårscuppen. I år deltager mere end 1300 løbeglade århusianere i det festlige løb nytårsaftensdag i Marselisborgskovene
Den sidste runde af Nytårscuppen afvikles nytårsaftensdag 31. december, hvor århusianere i alverdens festlige udklædninger løber ind i 2019 sammen med Kamstrup og Aarhus 1900 Atletik & Motion.
Efter løbet skydes det nye år i gang med mousserende vin og kransekage i Marselisborghallen. Derudover bliver Kamstrup Nytårscuppen 2018 afsluttet med en præmieoverrækkelse for bedste udklædning og hurtigste mænd og kvinder på henholdsvis fem og ti kilometer.
Kamstrup Nytårscuppen er navnet for fire løb, der afvikles hvert år i november og december i området omkring Marselisborghallen. Hver runde af Nytårscuppen består af en unik fem kilometer rute, hvor der løbes en eller to omgange.
-bo