Fortsæt til indhold

COOP skal betale bøde på 103.594 kr. for at vildlede forbrugerne

Før og nu priser på en cykel solgt på Irma.dk vildledte forbrugerne

Samfund
Jacob Nielsen

Detailvirksomheden Coop skal betale en bøde på 60.000 kroner og oveni konfiskeres 43.594 kroner for uberettiget indtjening i forbindelse med salg af cykler på hjemmesiden Irma.dk. Det skriver Forbrugerombudsmanden.

Forbrugerombudsmanden modtog i 2015 en klage fra en forbruger, der havde købt en Irmacykel til 2.995 kroner på irma.dk. Ugen efter blev forbrugeren opmærksom på, at cyklen blev solgt til 3.145 kroner og markedsført med en førpris på 3.495 kroner. Førprisen på de 3.495 var altså ikke korrekt, da cyklen ugen før havde haft en pris på kun 2.995 kroner.

Efter en henvendelse fra Forbrugerombudsmanden oplyste Coop, at der var sket en fejl i forbindelse med markedsføringen af tilbuddet. Forbrugerombudsmanden valgte dog alligevel at politianmelde virksomheden, som nu har vedkendt sig ansvaret og accepteret bødestraffen på 60.000 kroner og konfiskation af indtjente 43.594 kroner.

"Man må ikke stille forbrugerne en større besparelse i udsigt, end de reelt får. Det havde Irma gjort med denne cykel, og derfor politianmeldte vi virksomheden. Forbrugerne skal kunne stole på de tilbud, de møder, så de kan træffe beslutninger på et korrekt grundlag. Virksomhederne må ikke lokke forbrugerne med tilbud, som i realiteten ikke er tilbud," siger Forbrugerombudsmand, Christina Toftegaard Nielsen.