Ingen grund til bekymringer i Volden
Aarhus Kommune oplyser, at der ikke er grund til, at butiksindehaverne i Volden er bekymrede for, hvad der vil ske med området
frustrationer Selv om butiksindehaverne i Volden er frustrerede over, at ejeren af flere af bygningerne i området, Anders Holch Povlsen, vil skabe forandringer i området, så maner Aarhus Kommune til besindelse. Der er nemlig ikke planer om at lave nævneværdigt om i den bevarende lokalplan for området. Og det er til trods for, at der er blevet givet en dispensation for at bygge en lille trekant på Volden 27 mod baggårdssiden.
”Når der er en bevarende lokalplan, så betyder det, at der er noget særligt, som man ønsker at passe på. Her er baggårdene i Volden noget, som er unikt, og man ønsker at bevare. Når vi har givet en dispensation til Volden 27, så handler det om, at der ikke rigtig er noget lys i baggården, og der er også byggeri, der ligger tæt opad. Derfor har vi vurderet, at vi godt kan give en dispensation her, da det ikke ødelægger udtrykket i området,” forklarer Ann Hamborg, chef for byggeri, Teknik og Miljø i Aarhus Kommune.
Nøje vurdering
Hun fortæller, at der altid bliver lavet en nøje vurdering, hvis man søger om at få en dispensation til en bevarende lokalplan. Og man får den ikke bare lige.
”Vi arbejder meget stringent ud fra lokalplanen, vi vil også passe på Latinerkvarteret, og vi ønsker også at bevare det unikke udtryk, der er i området,” siger Ann Hamborg og fortsætter:
"Det foregår sådan, at når en ejer ønsker at foretage sig noget med en bygning i en bevarende lokalplan, så skal der laves et forslag til projektet, som vi skal godkende her, hvis det skal udføres."
Så der er altså ikke planer om at sige ja til, at der kan bygges ud i alle baggårde, udvide alle butikkerne og bygge terrasser på bygningerne?
”Nej, det er der ikke. Der er ingen grund til bekymring, for det handler om, at vi kigger på den bevarende lokalplan. Men der vil ske små forandringer med tiden. Det kan for eksempel være en butik, der søger om at få et nyt skilt, og der kan vi godt finde på at sige ja, hvis vi vurderer, at det passer ind i områdets udtryk, men der er jo ingen garanti for, at alle synes, at det er korrekt,” forklarer Ann Hamborg.