Debat: Vi har intet at skjule
DEBAT Der har gennem den sidste tid på diverse medier været rettet kritik og anklager mod Skolen.com og dens leder.
Skolens ledelse har indtil nu valgt ikke at kommentere på de enkelte anklager, ikke fordi vi har noget at skjule, men fordi vi har været af den opfattelse, at vores primære opgave er at værne om de børn, der går på skolen, og som bliver fanget i denne disput mellem voksne.
Endvidere handler mange af beskyldningerne om situationer, der involverer tidligere elever, hvilket betyder, at vores tavshedspligt forhindrer os i at komme med udtalelser. Det stiller alt andet lige anklager og forsvarer i en ulige situation, men det er nu engang vilkårene, når man driver skole.
Beskyldningerne er imidlertid blevet så mangeartede og faktaforladte, at vi ikke længere kan sidde dem overhørig. Derfor følgende:
Skolen.com ligger på samme adresse som meditationsskolen Munach. De to steder er fysisk adskilte, og der er i det daglige ikke samarbejde mellem dem.
De af skolens personale, som er medlem af Munach, betaler ikke af deres løn til meditationsskolen, før den er udbetalt. Det eneste, der trækkes fra lærernes løn før udbetaling, er 15 kroner dagligt til frokostordningen, samt 80 kroner til en gave- og arrangement kasse. Skolen har i øvrigt som alle andre en revisor, så noget sådant ville umuligt kunne finde sted. Der er ikke noget krav fra skolens side, at personalet er medlem af meditationskolen, ligesom vi i bestyrelsen heller ikke blander os i, hvad personalet i øvrigt foretager sig i deres fritid.
Som på så mange andre skoler, særligt friskoler, er det ikke alt af skolens personale der har en pædagogisk uddannelse. Det er dog ikke det samme som at sige, at det faglige niveau er lavt. Tværtimod, flere af vores lærere har, inden for deres kerneområder, høje uddannelser, der ligger langt over, hvad man får mulighed for at tillære sig på seminarieuddannelsen.
Lærerne på Skolen.com videreuddanner sig desuden løbende inden for deres fag.
Tilsyn med Skolen.com foretages, som på alle andre frie skoler, af personer, som er certificeret til dette af Undervisningsministeriet. Den nuværende tilsynsførende på Skolen.com er tidligere skoleleder på Syddjurs Friskole. Tilsynsrapporter er tilgængelige på skolens hjemmeside.
Det er Norddjurs Kommune, som fører tilsyn med vores børnehave. Disse tilsynsrapporter kan også læses på hjemmesiden.
En friskole er et sted som er i udvikling fra den dag, skolen starter. Vores er ingen undtagelse. Siden dag et har Skolen.com bevæget sig i forhold til den børne- og forældre skare, som er skolens grundlag. For snart halvandet år siden havde vi på skolen en stribe udmeldelser, som siden har ført til nogle af de anklager, vi står overfor i dag. Om vi kunne have grebet de enkelte situationer anderledes an, er svært at sige. Men faktum er, at omstændighederne førte til en selvransagelse, som gør, at vi i dag står med en skole, som vi stadig er stolte af og som vi hundrede procent kan stå inde for.
Vi håber, at vi med dette kan mane noget af rygtedannelsen til jorden, samt opfordre folk til at bruge deres sunde fornuft, når de hører det ene og det andet.
Og selvfølgelig minde om, at vi 2. december holder julemarked, hvor alle er velkomne.