"Hva' sku' det være": Universitet og studieliv på menuen
Skanderborg Gymnasium fik i sidste uge besøg af Det rullende Universitet fra Aarhus
Hvad skal jeg være - min karriere? Er det ikke frygtelig kedeligt at læse på universitetet? Er det overhovedet noget for mig at gå på Uni?
Eleverne på Skanderborg Gymnasium fik i tirsdags svar på mange af de spørgsmål, der følger med overvejelser om fremtiden og valg af videregående uddannelse.
Studerende guider
I øjenhøjde med studerende fra Aarhus Universitet fik eleverne et indtryk af både de forskellige universitetsuddannelser og om studieliv generelt - først på klassen om ét af fagene og dernæst om det at være studerende og om vejen dertil.
29 studerende fra forskellige fag var med denne dag og stod for info i hver sin klasse.
Derefter var der uddannelsescafé i fællesarealet, hvor eleverne kunne stille spørgsmål til alle de studerende.
"Det er en dag med afklaring i forhold til at vælge fag. Men det er også fint, hvis nogle finder ud af, at de hellere vil noget andet end universitet. Jo mere info, man kan få, jo nemmere bliver det at vælge," siger Sine Bækgaard Madsen, AC-fuldmægtig og konsulent for Det rullende Universitet.
Ideer og stereotyper
Eleverne Jeppe Larsen og Anders Høj Pedersen fik meget med sig denne dag.
"Tidligere har jeg bare overvejet universitet, men nu er jeg sikker. Jeg interesserer mig for mange fag, men tror måske det bliver samfundsfag," siger Jeppe Larsen.
Selv om Anders Høj Pedersen ikke er overbevist om, at det er universitetet, han vil søge ind på, har dagen givet ham et billede af det at læse videre.
"Det har givet mig indblik i forhold til forventninger og stereotyper - at studielivet også er andet end at læse."
Lærer at formidle
Mikkel Odde, der studerer Ingeniør i Bioteknologi, er ansat af Det rullende Universitet og er med ude for tredje gang. Han kan godt lide at møde eleverne og hjælpe dem med afklaring, og så får han også selv træning i formidling til gavn ved fremlæggelser og eksamener.
"Samtidig kommer jeg også rundt i mit stof, når eleverne stiller spørgsmål om noget, jeg måske ikke selv havde tænkt over."