Årets løbere i HGF Løb & Motion kåret
Priser uddelt i Hammel
Dette års tema var inspireret af HGFs 100-års jubilæum hvor bl.a. frivillighed har været i fokus. Således også hos Løb & Motion.
Årets kvindelige løber blev Anne-Mette Pedersen, der er meget aktiv som frivillig. Anne-Mette er både kasserer og medlem af bestyrelsen. Derudover er hun formandens ”forlængede arm”, deltager i løbsudvalg og har styr på kommunikation, annoncer, koordinering af frivillige til løb, indkøb, tilmeldinger etc. Årets mandlige løber blev René Jensen, der i årets løb har taget en stor tørn som træner, både til tirsdags- og onsdagstræning. Derudover har han gjort et kæmpe stykke arbejde i udvalgene for både Stjerneløbet og Frijsenborgløbet, og er aldrig bange for at give en hånd med.
Klubmesterskabet
HGF Løb & Motion har i denne sæson udvidet medlemsskaren og også fået medlemmer i aldersgruppen 12-17 år. Årets ungdomsløbere blev Camille Teresa Haurum og Luis Fogh kåret for deres engagement og aktive deltagelse til både træning og til fællesløb.
17. november blev der i HGF Løb & Motion afholdt 10 km. klubmesterskab. Vinderne blev Inge Øster i tiden 46.07 og Lars Julius i tiden 41.18.