Fortsæt til indhold

Der bliver krig om den billigste bil

Ny alliance i bilverdenen skal sikre, at Tata Nano ikke bliver den eneste vogn til 2500 dollars

Samfund
Af Christian Schacht

Det vakte berettiget opsigt, da indiske Tata i foråret proklamerede, at man nu bygger verdens billigste bil, Nano. Den skal koste 2500 dollars eller omtrent det halve af, hvad den hidtil billigste bil har kostet. Men nu melder franske Renault, at man har lavet et samarbejde med et andet indisk firma, Bajaj Auto Ltd, som resulterer i en bil til samme lave pris.
Efter planen skal Renault-Nissan og Bajaj i 2011 producere og sælge ikke færre end 400.000 biler med navnet UCL.

Bilen skal bygges på en helt ny fabrik i Chakan i staten Maharashtra i Indien. Bilen er i første omgang rettet mod det eksplosivt voksende indiske marked, men der er mulighed for, at bilen med tiden også kan tilpasses til andre markeder over hele verden. Det er præcis den samme melding, som folkene bag Tata Nano er kommet med.

Der foreligger ingen oplysninger om vognen i øvrigt, men mon ikke den læner sig op ad Nano-konceptet, der har plads til fire personer og en motor med 33 heste?

Bajaj Auto Ltd producerer motorcykler og lette transportkøretøjer, og havde sidste år et salg på ikke færre end 2,5 mio enheder. Bajaj Auto Ltd. er stærkt repræsenteret i Sydøstasien, Afrika og Latinamerika.