Nye ministre taget i ed
"Barfoed er tilbage - åh, åh, åh, oh, åh". Sådan løs heppekoret fra Konservativ Ungdom på Amalienborg Slotsplads for få minutter siden. Statsminister Anders Fogh Rasmussen trådte ud af slottes med sine fire nye ministre, alle konservative, og stillede op til spørgsmål fra pressen.
Ved hans side stod Lene Espersen, ny leder af Det Konservativ Folkeparti, ny Økonomi- og Erhvervsminister, og om kort tid også ny landsformand for partiet.
Pressens spørgsmål drejede sig især om Carina Christensen, der skal have sin tredje ministerpost på få år, og på Brian Mikkelsen, der skal overtage ansvaret for at gøre den udskældte politireform til en succes.
Anders Fogh Rasmussen roste afgående partiformand Bendt Bendtsen og var glad for de syv års samarbejde med Bendtsen i VK-regeringen. Derefter blev han konfronteret med spørgsmålet integrationsminister Birthe Rønn Hornbechs rekordlave popularitet i meningsmålinger. Hvorfor havde han ikke valgt at udskifte et par Venstre-ministre samtidig med de konservatives vagtskifte, spurgte DR TV-Avisen.
"Det er ikke meningsmålinger som afgør hvordan jeg sammensætter min regering", sagde statsministeren, som understregede at Birthe Rønn Hornbech netop nu arbejder hårdt for at finde en løsning på striden med EU og EF-Domstolen om de danske udlændigeregler.
Før præsentationen af de nye ministre kørte Bendt Bendtsen (K) ind gennem porten til Amalienborg præcis kl. 10.30. Og præcis fem minutter efter kørte han ud igen. Længere tid tog det ikke at sige op som økonomi- og erhvervsminister.