Gratis danskundervisning til udlændinge uden opholdstilladelse
Indre Mission i Århus tilbyder gratis danskundervisning til udlændinge uden opholdstilladelse, der ikke kan få undervisning på det kommunale sprogcenter
Udlændinge, der venter på opholdstilladelse i Danmark, har ikke ret til gratis danskundervisning på de offentlige sprogcentre. Det koster flere tusinde kroner om måneden at benytte det offentlige tilbud om sprogundervisning, når man ikke har noget CPR-nummer, og det har de færreste råd til, idet de jo ikke må arbejde i Danmark uden opholdstilladelse.
Men der findes faktisk et privat århusiansk tilbud om gratis danskundervisning til udlændinge uden opholdstilladelse. Det foregår igennem Indre Mission, der to gange to timer om ugen tilbyder sprogundervisning i missionshuset Stjernen i Vejlby.
"Vi ser det som vores opgave at nå ud til de folk, samfundet ikke når ud til. Dem der ikke har andre steder at gå hen," fortæller underviser Peter Mikkelsen.
Kun tre tilbud i DK
Danskundervisningen er det eneste gratis tilbud af sin slags i Århus, og ifølge Indvandrerrådgivningen er der kun tre tilbud i alt i Danmark.
"Vi henviser i stor stil til dem. Der er et stort behov, for der er jo mange familiesammenføringer hvert år, og Integrationsministeriet er utroligt langsommeog overnidkære i deres behandling af sagerne. At kalde det for Udlændingeservice er falsk varebetegnelse," siger Indvandrerrådgivningens kontorleder Leif Randeris.
For tiden er der 15-20 personer fra næsten lige så mange forskellige lande til danskundervisningen i missionshuset i Vejlby. Den første time er der fælles klasseundervisning, hvorefter deltagerne bliver delt op efter niveau.