Kæmpemæssig munkegrib på afveje i Danmark
Europas største rovfugl - en munkegrib med et vingefang på op til tre meter - er sidst set i Kalø på Djursland
OPDATERET En gigantisk munkegrib med et vingefang på næsten tre meter er kommet på et yderst sjældent besøg i Danmark. Ifølge Dansk Ornitologisk Forening er gribben, der er Europas størst rovfugl, senest set over Kalø på Djursland efter at den flere gange omkring påske blev observeret ved Limfjordens vestlige munding.
Men nu tyder noget på, at fuglen har været i Danmark meget længere. Efter at Lokalavisen.dk har skrevet om fuglen, har Lilian Andersen fra landsbyen Torrild ved Odder henvendt sig - og hun mener at have set gribben i baghaven for flere måneder siden.
"Jeg er næsten sikker på vi har haft besøg af den munkegrib der er løs i Danmark. For et par måneder siden sad en ret stor fugl i et træ på vej op til gården, vi bor i, og dagen efter sad der en - måske den samme - i et træ i vores æblehave," skriver hun.
"Vi syntes ikke, den lignede en musvåge, for dem ser vi jævnligt, og den havde netop noget hvidt på vingerne. Vi undrede os også over den var så tæt på huset, og sad inde mellem grenene, hvor en musvåge jo typisk sidder et sted, hvor den har stort overblik, men vi jokede lidt med at den nok sad der, fordi det var så koldt og sneede, og der var mere læ," lyder det fra Lilian Andersen fra Odder syd for Århus.
Sjælden gæst
Munkegribben, der er Europas største og kraftigste rovfugl, har i vores del af verden sin kernebestand i Spanien, men arten er fåtallig og mange steder truet.
Den aktuelle munkegrib er en hun og kan kendes på to afblegede felter, et i hver vinge, der viser, at rovfuglen har været i menneskehænder. Hun er født i den spanske provins Extremadura, hvor det berømte fugleområde Monfragüe National Park ligger. I 2007 blev gribben fundet svækket, hvorpå hun blev fanget og taget i pleje, blandt andet på Mallorca.
Da gribben var kommet til kræfter, blev den som et led i et fransk gribbeprojekt i Alperne sat ud i den sydlige del af De franske Alper. Det skete 7. december 2008.
Hun-gribben bar da navnet Thecla og hun var til at kende, fordi forskerne havde afbleget enkelte fjer i hver af hendes vinger, så hun selv på stor afstand kunne kendes i flugten.
Hendes næste træk kunne passende blive Danmarks nordlige spids Skagen, hvis geografi sandsynligvis vil sende hende retur mod syd, fordi store svævetrækkere som gribbe sjældent krydser større havområder.