Fortsæt til indhold

Hellerup-villa koster det samme som 280 huse

De 280 billigste huse i Danmark koster det samme som landets dyreste villa, der ligger i Hellerup

Samfund
Martin Warming

Den dyreste villa i hovedstadsområdet koster 79 millioner kroner kontant. For det beløb kan man få de 47 billigste huse i området, der er til salg lige nu - eller 280 huse, hvis man tager de billigste huse i hele landet. Det viser nye tal fra boligsiden.dk.
Den dyre villa i Hellerup, der har adresse på A.N. Hansens Allé 38, består af 683 kvadratmeter bolig med egen strand, badebro og bedding til speedbåden - og sådan en har man selvfølgelig på de kanter.

Se Hellerup-villaen her

Hellerup-villaen, der i øvrigt er den dyreste i hele landet, koster langt over, hvad det næstdyreste hus i området koster. Det får man nemlig for 14 millioner mindre.
Men man kan også vende billedet og i stedet bruge pengene på de billigste huse, der er til salg i hovedstadsområdet lige nu.
"For det samme beløb, som det dyreste hus koster, kan man få de 47 billigste huse i Københavns omegn, som står til salg på Boligsiden", fortæller kommunikationschef Birgit Daetz.

Se Hellerup-villaen her

De 47 billigste huse i hovedstadsområdet koster tilsammen 78.832.000 kroner, så når handlerne er i hus, er der oven i købet flere penge til rådighed.

De 280 billigste huse i hele landet koster til sammen lige omkring 78.982.000 kroner - altså lige lidt under prisen på Hellerup-villaen.