Fortsæt til indhold

Så længe har de østjyske huse været til salg

Stor forskel på liggetiderne i de østjyske kommuner

Samfund
Arkiv

De fleste vil gerne have det hurtigt overstået. Den konstante oprydning, søndagene med gåture i nabolaget, mens mægleren holder hof på adressen og uvisheden om, hvorvidt huset bogstavelig talt er købt eller solgt.

Men der er stor forskel på, hvor længe en østjysk sælger har været i gang med proces “ny ejer på skødet”.

Der er nemlig både kommuner, hvor liggetiden er langt under landsgennemsnittet - og kommuner hvor det modsatte gør sig gældende. Det viser en opgørelse, som Boliga har lavet af liggetiden den 15. april.

For mens husene i gennemsnit på landsplan har været til salg i 289 dage, så har de udbudte villaer og rækkehuse i Odder Kommune været til salg i 321 dage.

Kortest tid har husene været til salg i Aarhus Kommune, hvor det blot er 133 dage, de har været et finde på nettet med et digitalt til-salg-skilt på.

Opsving på markedet

Når der er så stor forskel på, hvor længe husene står til salg - selv i et relativt begrænset område som Østjylland er - så hænger det sammen med, at boligkøberne søger mod de større byer:

“Opsvinget på boligmarkedet har gennem en årrække været kendetegnende ved en vis grad af polarisering, hvor boligkøberne har været villige til at strække sig længere end ellers for at sikre den ønskede beliggenhed. Og her har kommuner som Aarhus og Skanderborg stået højt på listen hos boligkøberne igennem de senere år, mens en kommune som Norddjurs har været noget mindre populær,” siger Christian Hilligsøe Heinig, cheføkonom hos Realkredit Danmark.