Endelig: Brandfolkene kan nu se en ny station spire frem
Deltidsbrandfolkene får nye omgivelser. Det første spadestik blev taget lørdag.
Formand for Teknik- og Miljøudvalget i Favrskov Kommune Anders G. Christensen (V) strålede lørdag formiddag, da han havde udsigt til en gravemaskine, som han skulle betjene.
“Man siger jo aldrig nej til sådant et tilbud,” lød det, da han havde holdt sin tale forud for det første spadestik til den ny brandstation i Hadsten.
“Brandmændene kan jo ikke påstå, at byrådet i denne sag har haft hurtig udrykning. De har ventet i 20 år på dette øjeblik,” sagde Anders G. Christensen til de mange fremmødte.
Opvaskemaskinen
Den nye brandstation er placeret højt over Hadsten i den sydlige kant af byen på Skanderborgvej 1.
“Så kan tankvognen endelig komme op i fart i en ruf, når det går ned ad bakke,” kom det fra en af de brandmænd, som straks efter spadestikket tog jorden i besiddelse.
Brandfolkene fra Beredskab & Sikkerhed har selv tænkt over interiøret i de bygninger, som er færdige sidst på året.
Fx. har de allerede fundet en besparelse i forhold til den anbefalede opvaskemaskine, som var på bordet til 50.000 kroner.
“Det er lige i overkanten til vores små kaffekopper.”
Du kan få et blik på den gamle brandstation i filmen herunder.