Aqua kommer på Grøn: Vi er bedre end nogensinde
Danmarks største internationale popsucces nogensinde kommer på Grøn
For 21 år siden blæste Aqua hele verden omkuld med megahittet ’Barbie Girl’. Siden har den legendariske popgruppe turneret verden tynd - og tre gange været med på Grøn Koncert, senest i 2008.
I år kommer Aqua igen på Grøn, og publikum kan godt glæde sig, fortæller forsanger Lene Nystrøm i en pressemeddelelse:
"I kan forvente jer et band, der er bedre end nogensinde og kommer med ligeså meget energi, som vi altid har haft, og med et meget sammensvejset band, som vi har spillet med i mange år. Det kan man godt mærke, for vi har det sjovere end nogensinde. Og vi glæder os mere end nogensinde."
Efter Aquas mening har bandet særligt to ting tilfælles med Grøn. En enorm kærlighed til det, man gør, og stor respekt for det, man laver, uddyber forsanger René Dif.
”På Grøn føler alle sig velkomne. Der er plads til alle mennesker med de forskelligheder, man nu måtte ha’, og det gælder både for publikum, de frivillige og alle dem, som kommer og spiller – der er jo alt fra A til Å. Og så sætter man sig bare ned med et tæppe, med et par havestole og nogle iskolde bajere og hører noget fed musik. Det er sådan én stor fest for alle, som andre festivaler ikke kan skabe på samme måde.”
Aqua er det sjette og sidste navn til plakaten for Grøn 2018. De øvrige artister er Lukas Graham, D-A-D, Suspekt samt Cisilia og Joey Moe, der optræder i et helt nyt musikalsk samarbejde.
Grøn koncerten i Aarhus finder sted lørdag 21. juli på Marienlystvej i Aarhus N.
jr