Fortsæt til indhold

"Det føles som at få en på hovedet"

Yderligere to løbere fortæller, at de er blevet angrebet af aggressive fugle

Samfund
Arkiv

Flere borgere oplever musvågeangreb under løbeture.
Siden Hillerød Posten i maj skrev om to borgere, der var blevet angrebet af musvåger i området omkring Grønholt trinbræt og i Freerslev Hegn, har vi her i juni modtaget to henvendelser mere om løbere, der har fået blodige sår af fuglenes hak.
Anders Bentsen blev angrebet tre gange under en løbetur på hovedvejen i Gadevang, skriver han:
"Jeg løb på vejen og mærkede pludseligt et gok i hovedet. En musvåge havde fløjet sig ind på mig bagfra og hakkede mig i hovedet, da den fløj hen over mig. Jeg fik et chok og stoppede op".
Fuglen satte sig derefter i et træ tæt ved og stirrede på ham, skriver han:
"Jeg samlede en kogle op og kastede efter den. Den fløj videre ind i skoven, men kun for at vende rundt og angribe igen. Jeg måtte værge for mig med armene. Den satte sig i et andet træ, og jeg kastede en pind efter den. Den fløj ned fra træet og angreb igen. Jeg havde samlet en anden pind op og slog ud efter den. Jeg forlod skoven med en pind holdt over mit hoved," lyder den dramatiske fortælling fra Anders Bentsen, som fik et sår i hovedbunden efter næbbet.

Med fuld fart bagfra

Også en mand ved navn Markus beretter i en mail om musvågeangreb en tidlig morgen i juni i Brødeskov, hvor han var ude på en løbetur:
"Pludselig mærkede jeg et ”slag” i hovedet, men løb videre i den tanke, at det var en gren eller lignende. Efter yderligere to kilometer kom jeg ud på en lige skovsti, og der kom angreb nummer to," skriver han.
Fuglen kom med fuld fart bagfra og fløj direkte ind i hans baghoved og stak sine klør ned i hans hovedbund, beretter han:
"Det føltes som at få en på hovedet, og der er en fin bule, rifter og huller i hovedbunden. Efterfølende fløj fuglen ind i skoven".
Ifølge naturvejledere forsvarer musvåger deres territorier særligt hidsigt, i parringssæsonen og når de vogter over unger. Musvågerne bliver særligt bange og aggressive, når man løber og ikke går på grund af de hurtige bevægelser. Mdt

Markus kunne tørre blod af hovedet efter sin løbetur. Privatfoto