Kom med indenfor i den levende biografsal
Nordisk Films biograf i midtbyen har fået en biografsal med 4DX-teknologien, hvor alle sanser kommer i spil
Aldrig har en tur i biografen vist været mere levende, end hvad tilfældet er i Nordisk Films biografsal nummer 5 i biografen på Skt. Knuds Torv i Aarhus. Teknologien 4DX er nemlig blevet implementeret, og det kan man godt sige revolutionerer biografoplevelsen.
Alle sanser er således i spil, når stolene ryster, hopper og svajer, håret får en omgang vind, regnen styrter ned fra loftet, og en tåge rammer én, imens man kan dufte brændt gummi. Det hele i et samspil med den film, som man er inde for at se.
"Vi har fået en sal, hvor man virkelig får en på opleveren. Hvor man bliver skubbet rundt i sæderne, og hvor der kan komme regnstorm, hvor der kan komme sne og tåge, lys og alle mulige andre effekter i sæderne," fortæller biografchef hos Nordisk Films Biografer i Aarhus, Henrik Villadsen, til Lokalavisen Aarhus.
Første biograf i Danmark
Biografen i Aarhus er den første Nordisk Film-biograf, som føjer de ekstra dimensioner til biografturen. Dørene til 4DX åbner i dag, 21. marts. Senere på året følger endnu en 4DX-sal i Nordisk Film Biografer Lyngby, som ligger nord for København.
"Det er ret dyrt at byge sådan en sal, så i første omgang får vi kun en sal. Det skal ligesom være et alternativ til, hvad almindelige gæster kan gå ind at se," fortæller Henrik Villadsen.
4DX-teknologien er udviklet af sydkoreanske CJ 4DPLEX og er verdens første 4D-teknologi udviklet specielt til spillefilm. Der samarbejdes tæt med de største filmstudier for at kunne tilbyde populære blockbusters i 4DX. Effektsporet designes individuelt til den konkrete film og gennemses i snit over 100 gange for at sikre en perfekt synkronisering af filmens handling og effekter.
Det vil i første omgang være de mere effektfulde og actionprægede film, som bliver vist i 4DX, så teknologien kan komme til sin ret. Men også børnefilm med fart og bevægelse, som for eksempel Coco og Biler 3, er populære i det nye format. Der skrues dog en tand ned for effekterne, når de mindre biografgæster indtager salen.