Fortsæt til indhold

Nye kriterier sender Langkærparken tilbage på ghettolisten

Regeringen har præsenteret en ny ghettoliste og her optræder Langkærparken i Tilst

Samfund
Arkiv

Onsdag har regeringen præsenteret en ny ghettoliste, efter kriterierne for at komme på den omdiskuterede liste er blevet ændret. Otte boligområder er blevet tilføjet til listen, hvor Langkærparken i Aarhus nu igen optræder, efter stedet ellers ikke var med på ghettolisten i december. Det oplyser regeringen på sin hjemmeside.

"I forbindelse med indsatsen mod parallelsamfund opdateres og konsolideres ghettokriterierne. Det gør kriterierne mere robuste og sikrer, at indsatserne rettes mod de rigtige områder," står der i en pressemeddelelse på Regeringen.dk

De fem hidtidige ghettokriterier bibeholdes, men kriterierne omkring uddannelse og kriminalitet justeres, og det gør, at Langkærparken er røget tilbage på listen.

(Artiklen fortsætter under kortet)

På den nye ghettoliste, der indeholder 30 boligområder i Danmark, optræder foruden Langkærparken også Aarhus-områderne Bispehaven, Skovgårdsparken og Gellerupparken/Toveshøj. Alle tre var også på listen i december.

Langkærparken kom første gang på ghettolisten i 2013, men nåede siden at komme af den igen. Med de nye kriterier er området altså nu igen tilbage på ghettolisten.

jwh