Fortsæt til indhold

Dagplejedag i strålende sol

Dagplejen i Skanderborg og Højvangen fejrede sig selv med et karnevalsoptog gennem byen

Samfund
Arkiv
For første gang i flere år gik dagplejere i Skanderborg, Vrold og Højvangen i år sammen for at fejre Dagplejens Dag onsdag 9. maj. "Vi synes, det gav god mening at gå sammen, for vi er ikke længere så mange dagplejere. Mange forældre vælger vuggestue, og vi vil gerne bruge dagplejedagen til at fortælle, hvad vi kan," sagde dagplejer Lisbeth Birk Nielsen (hun er ikke på fotoet).
Fire børn samlet i én barnevogn - dertil solskin, fest, farver og flag. Vibeke Skovby, der er farmor til Alma - en af dagplejebørnene i optoget - deltog i dagplejedagen. Hun synes dagplejen er alletiders. "Det er trygt og godt. Det tror jeg ikke altid, det er i store institutioner," sagde hun.
Da optoget nåede Kulturtorvet sang deltagerne endnu engang karnevalgssangen, der var lavet til Dagplejedagen på melodien 'Skorstensfejeren gik en tur'. "Vogne pyntet flot med flag, vogne pyntet flot med flag, flot med flag." Sådan lyd de glade toner.
De knap 30 dagplejere og deres børn var et farverigt og festligt optog gennem Adelgade onsdag morgen 9. maj, hvor de fejrede Dagplejens Dag med karneval. Optoget startede ved Skanderup Kirke og sluttede i Byparken med mad, drikke, sang og dans. Tekst og foto: Bollerup