Fortsæt til indhold

Sommerferie: Dronningen kommer med skib til Aarhus

Kongeskibet lægger til kaj i Aarhus mandag 25. juni 2018

Samfund
Jeppe Rafn

Mandag 25. juni begynder Dronning Margrethe sin sommerferie i Aarhus på Marselisborg Slot.

Dronningen med følge ankommer med Kongeskibet Dannebrog på kaj 12 på Mellemarmen på Aarhus Havn overfor Dokk1. Her bliver hun klokken 12.00 modtaget af statsforvaltningens vicedirektør, stiftamtmand Torben Sørensen, der vil udbringe et nifoldigt leve for majestæten. Herefter hilser Dronningen på borgmester Jacob Bundsgaard og andre repræsentanter for myndigheder med videre i Aarhus.

Soldaterforeninger fra området og Danmarkssamfundet står klar med faner, og Hjemmeværnets Musikkorps Aarhus spiller musik fra klokken 11.30. Det oplyser Statsforvaltningen i en pressemeddelelse.

Dagen efter ankomsten holder H.M. Dronningen tirsdag 26. juni klokken 19.30 en såkaldt omegnsreception på Marselisborg Slot.

Senere på ugen går turen for en dags tid tilbage til København, hvor Dronningen fredag 29. juni om formiddagen er til stede ved Den Kongelige Livgardes Årsdagsparade. Om aftenen er hun til stede ved livgardens Årsdagsmiddag.