Fortsæt til indhold

Fotograf Dorte Kyhl trækker stikket ud

Blot få uger efter åbningen af nyt atelier har Kyhl Fotografi valgt at stoppe

Samfund
Michael Wulff

HAMMEL Det er en trist besked, som brugerne af hjemmesiden hos Kyhl Fotografi i Hammel netop nu kan læse:

Det er med et tungt hjerte, at jeg må meddele, at jeg ser mig nødsaget til at lukke Kyhl Fotografi.

Det virker underligt lige efter start af vores super skønne Værksted, men de projekter jeg havde håbet at kunne søsætte, er ikke lykkedes. Værkstedet består som før med Anthouse, Pedersen & Pedersen og Vithard.

Nødvendig beslutning

Det er en afklaret Dorte Kyhl, som jeg møder, da Lokalavisen Favrskov svinger ind til det kreative værksted på Industrivej i Hammel onsdag eftermiddag.

"Jeg troede jo på ideen, da vi åbnede for kort tid siden. Men jeg kan se, at det ikke går. Og jeg vil ikke rammes af stress i samme grad, som jeg har set andre gå ned med. Så derfor stopper jeg nu. Så må vi se, hvordan jeg har det om nogen tid."

Dorte Kyhl gør nu sit arbejde færdigt og stopper 13. juli.